Za smuteční síň bych byla ráda. Chybí tady. Lanžhotčanka Růžena Tučková má jasno. A jak říká, stejný názor zastává i řada dalších obyvatel Lanžhota, kteří se teď jezdí loučit se svými blízkými do Břeclavi.

„Při církevních pohřbech využívají lidé kostel, odkud jdou za rakví průvodem na hřbitov. Kdo ale nechce do kostela, musí jezdit do smuteční síně v Břeclavi," popsala nynější praxi Tučková.

Podle slov starosty Františka Hrnčíře (TOP 09) se v okresním městě odehrává patnáct až dvacet lanžhotských pohřbů ročně. A to není rozhodně málo.

„Chybějící smuteční síň představuje letitý dluh, který chceme konečně splatit. Je to potřebná věc, která patří k základní vybavenosti města," vyjádřil se Hrnčíř.

Plánovaná stavba, k níž patří i nová příjezdová cesta a parkoviště, vyroste před lanžhotským hřbitovem. „Nepůjde o nic obrovského. Počítáme s kapacitou kolem padesáti míst k sezení a zhruba stovky k stání. Plus sociální zázemí," uvedl starosta.

Už do konce února budou mít Lanžhotští v ruce dvě studie, jak by měla nová smuteční síň vypadat. „Z nich vybereme jednu, které dáme přednost. Vyjádřit se budou moci také obyvatelé města, kterým studie předložíme. Jestli o vítězném návrhu rozhodne hlasování lidí nebo zastupitelstva, to teprve uvidíme," nechává zatím starosta otevřené obě varianty. „Osobně bych byla ráda, kdyby mohl každý říct, který návrh se mu líbí víc," přivítala by možnost „minireferenda" Tučková.

I opozice je pro

Podle starosty je důležité hlavně to, aby bylo o podobě objektu jasno co nejdříve. A výběr se zbytečně neprotahoval.„Před­poklad je, že projekt budeme mít připravený do září. Pokud se to podaří, mohlo by se začít stavět už letos na podzim. A příští rok by nová smuteční síň začala sloužit svému účelu," řekl Hrnčíř.

Podle něj se na potřebě smuteční síně shoduje celé zastupitelstvo. „Je to tak, žádný rozpor 
v tom není. Stavbu jsme měli ve volebním programu, lidé po ní volají. Jsme rádi, že bude. Nemám nic proti chození po obci za rakví, ale už jsme přece jenom v jiném tisíciletí," míní lídr opoziční ODS Antonín Hostina.

Také podle něj by se k podobě stavby měli mít možnost vyjádřit i obyvatelé města. Konečný výběr by ale nechal na zastupitelstvu.

Na novou smuteční síň, příjezdovou silnici a parkoviště počítají Lanžhotší s výdaji kolem patnácti milionů korun. Ze svého. „Na tyto stavby bohužel žádná dotace není. Při rozdělení prací na dva roky to snad zvládneme z našeho rozpočtu. Bez nutnosti brát si úvěr," konstatoval starosta.

Projekt na smuteční síň vznikl v Lanžhotě už v předcházejících letech, skončil ale v šuplíku. „Přednost tenkrát dostala kanalizace," ohlížela se zpátky obyvatelka města Růžena Tučková.

Plánovanou stavbu má doplnit také kolumbárium, kde si zájemci budou mít možnost důstojně uložit urny s popelem svých blízkých.