Libá vůně ovaru vycházející ze dvora lanžhotského muzea vábila v úterý tamní obyvatele už několik desítek metrů před jeho branou. Úderem čtvrté hodiny se hospodářský dvůr začal rychle plnit Lanžhotčany, které na obecní zabijačku pozval starosta František Hrnčíř.

„Letos pořádáme zabijačku už potřetí. Myslím si, že dvůr muzea je na to ideální, protože je to vlastně hospodářství. Všechno tam máme,“ pochvaloval si dobré zázemí lanžhotský starosta, který pašíka koupil ze svého.

Kuchaři, ve které se proměnili školník František Škápík, policista Antonín Hostina a učitel Leopold Králík, nechali prase přivézt z Kostic už kolem poledne. K tomu ale ještě ve čtyřech kotlích připravovali asi třicet vepřových kolen, patnáct jazyků a játra.

„Podle žádného speciálního receptu jej nepřipravujeme. Já už chodím na zabijačky vařit od sedmdesátých let, ale přitom nejsem vyučený řezník. Jsme tady všichni kamarádi, takže je to pro nás takové setkání po Vánocích. A zároveň je to i pro občany Lanžhota,“ přiblížil před třemi lety založenou tradici kuchař František Škápík s tím, že víno věnoval na akci místostarosta. Svařák a ovar totiž dostali Lanžhotčané jako dárek.

Jak dodal, na začátku dělali jídlo jen ve dvou kotlích. Loni už byly kotle tři a letos ještě jeden přibyl.

„Zájem je opravdu velký. Lidé jsou rádi, že se tady něco děje a je pravda, že mnoho z nich na zabijačce nikdy nebylo, takže chtějí ochutnat po domácku připravené prase a zažít si tu atmosféru,“ vysvětlil jeden z důvodů, proč radnice s tímto nápadem přišla.

To potvrdil i starosta. „Zabijaček ubývá. Už jich není tolik, jako dřív. Lidé si raději jednotlivé výrobky koupí, málokdo chová prase doma. Asi i proto se na té obecní zabijačce sejde tolik zájemců,“ usmíval se a přiznal, že v minulých letech přišlo na pašíka více lidí než třeba na tradiční hody.

K ochutnávání ovaru hrála tamní hudba Fialenka. Na závěr celého odpoledne si mohli lidé vychutnat připravený slavnostní ohňostroj.

„Hodně lidí má mezi svátky volno, takže jsou doma. Chtěli jsme jim tak v Lanžhotě připravit nějaký zajímavý program. Na Silvestra už totiž každý na nějakou akci jde nebo zůstává doma, takže i proto máme ohňostroj trochu dřív,“ poukázal na netradiční tečku starosta Hrnčíř.

Voňavý pašík přilákal opravdu velké množství lidí, přišly i celé rodiny. „Děti s námi šly, ale říkaly nám, že nechtějí vidět mrtvé prasátko. A určitě by byla škoda nepřijít, když to radnice pořádá, potkáme tady soustu známých, takže si můžeme i povykládat, jak dopadly Vánoce,“ usmívala se Miroslava Líbalová z Lanžhota.

Přijeli ale i Břeclavané. „Maso je výborné. V minulých letech jsme tu nebyli, nevěděli jsme o tom. Ale příště určitě zase přijedeme,“ dodala Anna Kyclová z Břeclavi.