Na stránkách průvodce, původně určeným především turistům, představili třiadvacet kapliček, soch, křížů či božích muk. Na všem se významně podílela Lanžhotčanka Lenka Topolanská. „Měla jsem tento projekt v hlavě už několik let, ale jak to tak bývá, nikdy se nenašel pořádně čas. Historii miluji, a tak jsem se společně s ostatními lidmi z Lužánku, kteří mají rádi zdejší krajinu, pustila do práce," vypráví Topolanská.

I když nejsou drobné stavby národními kulturními památkami, pro tamní obyvatele mají hluboký význam. „Připomínají tragické nebo podivuhodné události, jsou projevem vděku, pokory a hluboké zbožnosti místních obyvatel. Dotvářejí obraz lužní krajiny," říká Lanžhotčanka.

Jen o některé z těchto památek pečují obce či farnosti. Ostatní zatím chátrají. „Některé z nich už na mapě nenajdete. Jako například vandaly zničený Sonnenbergův kříž. Naopak Boží Muka v Súhradech jsou ukázkovým příkladem péče místních obyvatel a umu lanžhotských lidových umělců. Velký obdiv patří rodinám, které po několik pokolení o kříže a kapličky pečují," vyjadřuje dík milovnice historie.

Cílem projektu je tak především vzbudit zájem o vlastní historii a minulost místa na trojmezí tří států a řek. „Naši předci byli schopní zajistit živobytí v zaplavované nivní krajině. Zvládali příchody nepřátelských nájezdníků, které tu byly díky hraniční poloze obce časté. A přece tu zůstali. A jako připomínka jejich životů zde zůstaly i drobné sakrální stavby. Rádi bychom je zachovali pro další generace Lanžhotčanů," uvádí žena.