Výbojem o síle až padesáti tisíc voltů skolí během okamžiku prchajícího zloděje nebo nebezpečného útočníka. Elektrické tasery, které dosud používaly jen speciální policejní jednotky a armáda, by měly brzy dostat do rukou i městští strážníci. Umožní to novela policejního zákona, jež začne platit od ledna.

Už v předstihu přemýšlejí o dalším pomocníku proti zločinu například v Mikulově. „Střelbou můžu vždycky někoho usmrtit. Naopak s paralyzérem prakticky nikoho zabít nemůžu,“ poukázal na výhody elektrické zbraně velitel městské policie v Mikulově Jiří Hamerník.

Pod Pálavou se ochránci veřejného pořádku alespoň jednou za rok dostanou do situace, která je může ovlivnit na celý život, a riskují i své další působení v policejních řadách. Každé vytažení služební zbraně z pouzdra s sebou nese velká rizika.

„V takových případech je vždycky lepší volit taser. V budoucnu bychom chtěli, aby ho měla celá hlídka. Tedy oba strážníci,“ vysvětlil Hamerník, který účinky taseru na lidské tělo dobře zná. „Je to méně bolestivé než zásah ze zásuvky, člověk během asi pěti vteřin pociťuje tupou bolest,“ popisoval, co prožívá zasažený paralyzérem.

Právě účinky elektrické pistole, jež vznikla v laboratořích americké NASA, vyvolávají v lékařských kruzích i u nevládních organizací vášnivou diskuzi. Zásah taserem může totiž vyvolat srdeční arytmii či dokonce infarkt.

Podle Amnesty International byly od roku 2001 jen na území Spojených států a Kanady na tři stovky případů, které skončily úmrtím. „Doporučili jsme policejnímu prezidiu, aby paralyzéry stáhlo. Nebo alespoň omezilo jejich používání. Musíme počkat na výsledky testů, které ukáží, jaký má taser vliv na lidský organizmus,“ nechala se slyšet mluvčí Amnesty International v Česku Eva Dobrovolná.

Někteří lékaři jsou k taserům ještě vyhraněnější. „Rozhodně nejsem zastánce těchto zbraní. Po elektrickém zásahu se může tak dramaticky zhoršit zdravotní stav člověka, že pokud nedojde k okamžité resuscitaci, nastává smrt,“ nastínila možný dopad elektrického výboje břeclavská kardioložka Jarmila Božková.

V Česku nebyl doposud s paralyzéry problém. Na jižní Moravě je už více než rok využívá zásahová jednotka Jihomoravské kraje, a to bez jediného případu ublížení na zdraví nebo úmrtí. „S paralyzéry máme velmi dobré zkušenosti, všichni, kteří s ním pracují, si toto zařízení chválí, protože chrání život,“ uvedla mluvčí Jihomoravské policie Soňa Svobodová.

Městští strážnici budou ale moci využívat jen kontaktní tasery. S ním musí policista přijít těsně k útočníkovi. I proto chtějí v Mikulově požádat o výjimku. Do výbavy tamních ochránců pořádku by se tak mohly dostat armádní paralyzéry, jež zneškodní pachatele až ze vzdálenosti deseti metrů.