Žižková Vágnerová ale na zasedání chyběla. Proti nařčení se brání, obrátila se na policii. „Zasedání bylo hodně vypjaté a dav rozlícený. Ještě, že tam nebyla, protože někteří byli schopní ji snad lynčovat," komentoval situaci v nadsázce další opoziční zastupitel Michal Solařík (exODS).

Atmosféra v Mikulově graduje poté, co ve vedení tamního gymnázia skončil dočasně pověřený Jiří Souchop. Následně po opakovaném výběrovém řízení rada Jihomoravského kraje jmenovala do funkce Stanislava Svobodu z Boleradic. Také on je členem sociální demokracie.

Někteří z Mikulovanů v tom vidí politický tah. „V období první poloviny měsíce května členka ČSSD, krajská zastupitelka a učitelka na gymnáziu lživě informovala představitele kraje a své spolustraníky o tom, že dostala výpověď, k čemuž nedošlo," stojí ve vyjádření, pod nímž je v Mikulovském zpravodaji podepsaný Zbyněk Dohnálek.

Záznam o šikaně

Ten byl členem konkurzní komise. V obsáhlém dopise poté pokračoval. „Tato informace, i když je to nepochopitelné, měla s největší pravděpodobností podstatný vliv na rozhodnutí rady, což nám potvrdil předseda místní organizace ČSSD (a člen školské rady za zřizovatele) na zasedání školské rady," píše dále.

Pro upřesnění. Bývalý ředitel Žiškové Vágnerové výpověď dal. Ta ji však nepodepsala. Verze o jejím dalším setrvání ve škole se pak u ní a Souchopa liší. Žišková Vágnerová tvrdí, že má záznam dokazující slovní šikanu na její osobu. Ve škole každopádně učí dále.

Konkurzní komise podle Dohnálka doporučila Stanislava Svobodu jako druhého. Rada ho ale upřednostnila, což může. „Výběr konečného uchazeče a jeho jmenování je nezadatelným právem zřizovatele. Kritika výběru přerůstající v pomlouvačnou kampaň není v případě konkurzních řízení novinkou. Obvykle je spouštěna neúspěšnými uchazeči, kteří hledají nějaké odůvodnění rozhodnutí zřizovatele," vyjádřil se krajský radní pro školství Jiří Janda (ČSSD). Podle jeho slov je vysvětlování a vyvracení domnělé pravdy v takovém případě zbytečné. Břeclavský deník Rovnost o kritice informoval již v srpnu.

Vše vyvrcholilo Dohnálkovým dopisem, který je v aktuálním vydání městského zpravodaje. Na stejném místě reaguje také Janda, Žišková Vágnerová a redakční rada. „Ta se zcela odmítla zabývat důkazy, že nařčení pana Dohnálka nejsou pravdivá a že by tím pádem neměla být otištěná," upozornila zastupitelka.

A obrátila se na policii, kde podala trestní oznámení kvůli pomluvě. V souvislosti s kauzou navíc vystoupila z redakční rady, které byla také členkou. Stejný postoj zaujal i další zastupitel Solařík. Zbylí členové rady hrozbu a následně podané trestního oznámení vnímají jako ohrožení svobody tisku. Rada se proto rozhodla vydat dopis doplněný o vyjádření všech dotčených stran.

Jak Solařík tak Žišková Vágnerová vidí za situací především předvolební boj. Zastupitelka dokonce zpochybnila, že by za dopisem stál pouze podepsaný muž. „Je mi líto, jak to dopadlo. Nemohu se ale nechat bezdůvodně vláčet tiskem. Nehledě na to, že dopis bylo evidentně důležité zveřejnit. Redakční rada je sestavená z koaličních partnerů. Navíc šéfredaktorka je dvojkou sdružení, které kandiduje. Zpravodaj je zneužívaný k předvolebnímu boji, proto jsem také v radě rezignovala na svou funkci," doplnila žena.

Šéfredaktorkou je Jitka Sobotková, která kandiduje za koaliční Ženy pro Mikulov. Slova o účelném ovlivňování obsahu odmítá.