Volby jsme v pátek a sobotu sledovali online ZDE

V Hustopečích obhájila vítězství ODS, která od voličů dostala 27,57 procenta hlasů. Tentokrát ovšem jen těsně, druhé Sdružení nestraníků totiž zaostalo o pouhého půl procenta (26,96 %) a v zastupitelstvu obsadí stejně jako občanští demokraté šest křesel. Dvanáct mandátů z jednadvaceti by vzhledem k dosavadnímu koaličnímu partnerství obou uskupení mělo znamenat pohodlnou většinu a pokračování spolupráce.

Až třetí skončila v Hustopečích ČSSD s 16,56 procenta a třemi mandáty. Po dvou křeslech v zastupitelstvu ještě obsadí KDU-ČSL (9,94 %), TOP 09 a Sdružení nezávislých kandidátů (9,52 %) a KSČM (9,45 %).

V Mikulově tradičně silní komunisté těsně porazili občanské demokraty, a to o pouhých osmasedmdesát hlasů. KSČM získala 15,3 procent hlasů a ODS 15,17 procent, což pro obě strany znamenalo zisk pěti křesel v zastupitelstvu města. Třetí skončili s 14,65 procenta hlasů a čtyřmi mandáty sociální demokraté.

O tom, že povolební vyjednávání bude v Mikulově komplikované a dává na výběr hned z několika různých variant, svědčí fakt, že do zastupitelstva se dostalo dalších sedm volebních uskupení. Po dvou mandátech si připsali TOP 09 (8,19 %), KDU-ČSL (7,7 %), Věci veřejné (7,5 %) a Nová volba pro Mikulov (7,25 %). Jedním mandátem disponují Ženy pro Mikulov (6,04 %), SNK Evropští demokraté (5,68 %) a Za prosperitu Mikulova (5,04 %).

Komunální volby v Pohořelicích vyhrála stejně jako před čtyřmi lety ODS v čele s nynějším starostou Josefem Svobodou. Toho podpořilo bezmála sedm set lidí. Občanští demokraté získali důvěru 19,82 procent voličů, což znamená pět mandátů v jednadvacetičlenném zastupitelstvu. Druhá skončila ČSSD se ziskem 14,80 procent a třemi křesly. Na tři mandáty dosáhlo ještě třetí Občanské sdružení Pohořelice (14,64 %) a KSČM (12,66 %).

Dva mandáty má Volba pro Pohořelice - TOP 09 (10,64 %), Sdružení nestraníků (8,48 %) a Moravané (7,66 %). Poslední křeslo obsadí Sdružení občanů a podnikatelů za lepší Pohořelice (6,61 %)

Není bez zajímavosti, že nezbytnou pětiprocentní hranici se tentokrát nepodařilo překročit KDU-ČSL (4,69 %). Propadli také dosavadní místostarostové Štěpánka Rudolfová (Sdružení nestraníků) a Vladimír Schovánek (Volba pro Pohořelice - TOP 09) , kteří se coby lídři svých kandidátek do zastupitelstva vůbec nedostali.

MICHAL ŠUPÁLEK
JIŘÍ ŠEVČÍK