Samotná konference začíná na mikulovském zámku už v deset hodin dopoledne. Už od čtyř hodin odpoledne se mohou všichni zájemci o nedávnou historii přijít podívat do Tanečního sálu tamní radnice na promítané dokumenty z cyklu České televize Příběhy železné opony.

Součástí akce je také happening na mikulovském náměstí, který se koná od pěti hodin odpoledne. K vidění bude ukázka dobové techniky a také představení Klubu vojenské historie Břeclav. Lidé se mohou těšit konkrétně na ukázku nazvanou Zatčení narušitele aneb Jak zasahovala Pohraniční stráž před dvaceti lety.

Programem bude provázet Jaroslav Hutka, který společně s dalšími dvěma tehdy zakázanými písničkáři – Vlastou Třešňákem a Vladimírem Mertou – zahraje od sedmi hodin večer v mikulovském kině. Součástí akce bude také návrat hrušeckého tanku z Prahy na jižní Moravu. V květnu 1970 se pokusil prorazit železnou oponu na Břeclavsku Vladimír Beneš s vlastnoručně sestrojeným tankem. Ukryl do něj celou rodinu – manželku a čtyři děti.

Beneš, který vyjel z Hrušek ale netušil, že stroj se mu poláme a on ho bude muset odstavit u Břeclavi. Stroj poté zabavila policie, krátce byl vystaven v Břeclavi a nakonec skončil v Muzeu policie v Praze. Tam stojí dodnes.

Hrušecký tank bude během konference a festivalu stát na zámku v Mikulově spolu s dalšími exponáty – maketou pohraničních zátarasů a vlastnoručně sestrojeným balonem, kterým chtěl uletět na Západ Jiří Runkas z Moravských Budějovic. V Mikulově bude kromě něj přítomná i sestra Vladimíra Beneše.

Konference i festivalu v Mikulově se zúčastní rovněž další pamětníci, kteří se pokusili překonat železnou oponu důmyslným zařízením či trikem. Přijede například Václav Bařina z USA, který se pod železnou oponou podhrabal, nebo Vladimír Kříž, který vycestoval pomocí diplomatického pasu neexistujícího státu.