„Po Vánocích jsme začali pozorovat , že uprostřed listů cosi vyrůstá. Hned jsem si myslel, že to bude květ,“ vzpomíná vášnivý zahrádkář. Přes zimu nechával šedesátiletý důchodce rostlinu v garáži. Že nabude rostlina tak velkých rozměrů ale nečekal. Během dvou měsíců ze středu rostliny stoupal ke stropu pevný stvol. „Pak jsme agáve museli vystěhovat ven, už se nám do místnosti nechtěla vejít,“ říká.

Před rodinný dům musel sedmimetrového velikána vyvézt paletovým vozíkem. „Tak šest nebo sedm metráků ta kytka i s květináčem určitě váží,“ odhaduje majitel hmotnost obrovského agáve. Zmiňovaný květináč je ve skutečnosti čtyřistalitrový sud na víno.

Na zeleného obra se chodí dívat celé Milovice a prý i lidé z okolí. Jak dlouho bude kaktus kvést ale jeho majitel odhadnout neumí. „Ještě čekáme, že se pupeny otevřou a budou v nich bílé květy. Pak celá rostlina uhyne. Už teď jí začínají odcházet spodní listy,“ předpovídá osud agáve.

Že o svůj skvost přijde, ho ale nemrzí. Již před časem chtěl kaktus věnovat do lednického skleníku. Tam pro něj ale nebylo místo. „Díky jedné rostlině jsme získali přes stovku nových agáve. Pořád vyhání nové a nové odnože,“ kroutí hlavou. Většinu z nich rodina Talašova rozdala známým. Teď přemýšlí, co budou dělat se spoustou semínek, které nejspíš z květů vypadnou.

Zdeňka Savarová