„Nejvíce se z orientálních tanců vyučuje egyptský styl, který vznikl ve dvacátých letech minulého století v Káhiře," vyprávěla lektorka, tanečnice, choreografka a majitelka břeclavského tanečního studia Ludmila Pavlovová.

Vedle historie se ale účastníci úterní ukázkové lekce, která se uskutečnila díky akci Dny zdraví v Břeclavi, mohli dozvědět i o účincích na zdraví.

„Nerada říkám, že tanec pomůže každému a na všechno. Kdo má vážný zdravotní problém, měl by se raději poradit s lékařem," upozornila lektorka.

Jak dodala, tanec pomůže zpevnit svaly podél páteře a zároveň uvolní pánev. Dobrý je i na kyčle či peristaltiku, tedy na pohyb stěn některých dutých orgánů. Pavlovová jej doporučuje i těhotným ženám.

„Odchovala jsem už šest tanečních miminek. Poslední miminko se nám narodilo minulý týden. Maminka přitom začala chodit na tance až ve třetím měsíci a chodila do konce těhotenství. Teprve čtrnáct dní před porodem nahlásila že už nepřijde," smála se choreografka.

Jen pro ženy ale orientální tance rozhodně nejsou. Muži však obvykle tančí folklorní styly na příklad i s holí či šavlí. Na tanečních lekcích Pavlovové však pánové – tanečníci chybí. „Občas se objeví nějaký hrdina, ale pak se lekne a nepřijde," krčila rameny.

Tanec, který se v Narinu obvykle vyučuje, vychází z folklorních tanců, na které se mohou napojovat další taneční prvky. Například z baletu.

„Na prvních lekcích se trénují základní prvky. Poté se začínají kombinovat s kroky, rukama a dalšími pohyby," přiblížila lektorka, která se s orientálními tanci seznámila před sedmi lety.

Tanec Orientu je podle Pavlovové souhrn několika složek. „Tanec je především o izolaci pohybu. To znamená, že když se pohybuje horní část těla, ta spodní ne. Dále je to o pohybu po prostoru a správném držení těla," tvrdila třiatřicetiletá tanečnice.

Zvláštní úbor při tanci není zapotřebí. Kostýmy oblékají především profesionální tanečníci. „Je většinou z lesklé látky se spousty korálků, flitrů a kamenů," popsala.

Pokročilejší amatérské tanečnice v nich vystupují třeba na soutěžích. I ty z taneční školy Narin. „Na té poslední se děvčata umístila na čtvrtém místě," pochvalovala si lektorka.

Ti, co ukázkovou hodinu v úterý nestihli, mohou využít nabídky a navštívit taneční kurz pro začátečníky. „Začíná každé pondělí v šest hodin večer," pozvala majitelka tanečního centra Narin.