K již osvědčeným se pak řadí oslavy hustopečských mandlí, velkopavlovických meruněk či valtických dýní. V Němčičkách zase letos už potřetí zpestří období před Velikonocemi svým zajímavým a chutným programem oblíbené Trdlování. A to již tuto neděli.

Jak se již stalo zvykem, Trdlování bude bavit příchozí na Vinařském dvoře v Němčičkách. Hlavní náplní programu se opět stane škola tradičních moravských dezertů, jako jsou trdelníky, přesňáky či takzvané boží milosti. Tyto a mnohé další pochutiny dělané podle původních receptur návštěvníci nejen ochutnají, ale naučí se je i sami péct a dozví se o nich různé zajímavosti.

Kupříkladu to, že přesňáky se v různých oblastech nazývají také laty, patenty nebo lokše. Byť se tradičně podávají na sladko s povidly, existuje i slaná varianta těchto bramborových placek. A to se zelím a škvarky nebo játry. Mastné a tučné boží milosti nebo různě ochucené trdelníky rovněž nezklamou.

Tradiční recepty na všechny laskominy si budou moci lidé odnést s sebou domů. Sladké chutě budou moci stejně jako v předchozích letech snoubit s likérovými víny tamního vinaře. A pro ty, kteří se sladkostmi již nasytí, bude připravená degustace vín z oblasti Modré hory nebo kávy z vyhlášené pražírny.

Kulturní program si na Trdlování užijí rodiče i jejich děti. S tradičními dobrotami bude ladit tradiční folklór tamního krúžku a cimbálové muziky Lašár z Velkých Pavlovic. Mladá cimbálka, která vznikla před dvěma lety, sice pochází z oblasti Hanáckého Slovácka, ale v repertoáru má většinou skladby z Podluží. Na své si tak přijdou i „přespolní" návštěvníci.

Připravená bude i zábava a soutěže pro děti, kromě malování na kameny si budou moct užít také roli ve venkovní kuchyni.

Trdlování začne v deset hodin dopoledne a potrvá do pozdního odpoledne. Vzhledem k omezené kapacitě Vinařského dvora v Němčičkách pořadatelé doporučují rezervovat si účast předem přes emailovou adresu.