Novinku, kterou je dezinfekce nádob na plasty, směsný komunální a bioodpad, už vyzkoušeli například v Novosedlech. „Vedení společnosti nám tuto službu jako doplňkovou nabídlo a my jsme souhlasili. Bereme to jako servis pro občany, kteří za svoz poctivě platí. Na podzim jsme nechávali umýt popelnice na směsný komunální odpad a příští týden se chystáme na mytí nádob na bioodpad. Lidé jsou moc spokojení,“ pochvaloval si starosta obce Adam Hrůza.

Mycí vůz pořídilo vedení svozové společnosti za pět milionů korun loni v létě. „Proces mytí není nijak náročný a v podstatě zabere jen pár minut. Za jednu směnu jsou chlapi schopní umýt až dvě stě nádob s obsahem dvou set čtyřiceti litrů. Dá se tedy říct, že za dva dny mají ve většině obcí hotovo,“ přiblížila ředitelka společnosti Pavla Norková.

Ve Starovicích kladou důraz na péči o životní prostředí.
Starovičtí obnovují zeleň. Přibyly střemchy, kdoule i duby

Dezinfekce nádob by se podle jejích doporučení měla uskutečnit vždy alespoň dvakrát do roka. „V odpadních nádobách se množí spousta patogenů a virů, které je potřeba zneškodnit tak, aby se snížila zdravotní rizika spojená s jakoukoliv jejich manipulací,“ zdůvodnila ředitelka.

A jaký že je vlastně postup dezinfekce? „Vyprázdněné nádoby po svozu jsou pomocí podavače umístěny do uzavřeného mycího boxu, kde dojde ke kartáčovému proces čištění horkou vodou a střikem desinfekce do nádoby. Špinavá voda z mycího procesu i odpadové shrabky zůstanou v nádrži na špinavou vodu. Nikde tak nezůstává znečištění po mycím procesu. Nádoba se ponechá s otevřeným víkem k doschnutí a majitel si může svou popelnici převzít již vyčištěnou a vydesinfikovanou k dalšímu používání,“ popsala Norková.

Kromě Novosedel mají se službou zkušenosti již také v Sedleci, Pasohlávkách nebo ve Vlasaticích.