Ten má podporu i u řady obyvatel Novosedel. „Chod obce se vrátí k normálu. Nově zvolený starosta určitě bude obec dobře reprezentovat. Je to nekonfliktní a inteligentní člověk. Mám v něj důvěru," sdělil například Josef Václavík, který volal po změně.

Trefilík stál v čele Novosedel už od revoluce, byl nejdéle sloužícím starostou na Břeclavsku. V poslední době se však potýkal s problémy, a to hlavně mimo úřad. V červenci přišel o řidičský průkaz kvůli řízení pod vlivem alkoholu, vysvětloval také šarvátku na veřejnosti.

Vše vyvrcholilo Trefilíkovým odvoláním na mimořádném zasedání zastupitelstva. Toho se zúčastnilo více než padesát tamních obyvatel. „Poslední roky jsem měl problémy v osobním životě 
i na radnici, ale myslím, že bych funkci starosty zvládal dál," hájil se Trefilík. Marně.

Třetí místostarosta

Nový první muž obce Masařík už se nechce k jeho odvolání moc vyjadřovat. „Zastupitelstvo proběhlo bez dlouhých diskuzí a hlasování o odvolání starosty Trefilíka bylo jednoznačné. Nechtěl bych se k tomu vracet. Pojďme se věnovat budoucnosti, kráčet vpřed," řekl nový starosta. Ten získal v Novosedlech už v loňských volbách nejvíce hlasů ze všech kandidátů, ale jeho strana nakonec zůstala v opozici.

To se nyní změnilo. Po odvolání dosavadního starosty rezignovala i místostarostka Zdenka Kollmannová a radní Richard Foltýn (oba SNK). „Dospěli jsme k tomu po všeobecné shodě na pracovním jednání, které předcházelo poslednímu zastupitelstvu," nechtěl Masařík změny blíže komentovat.

Sdružení nezávislých kandidátů přešlo do opozice, zatímco Nezávislí kandidáti obce Novosedly získali třemi místy v pětičlenné radě většinu. Jediným jejím členem za KDU-ČSL zůstal nový místostarosta Petr Lukeš. „Stranická příslušnost šla stranou," prohlásil Masařík.

Lukeš je po Kollmannové 
a Adamu Hrůzovi už třetí osobou na tomto postu v současném volebním období.

K Trefilíkově odchodu přispěla i petice, kterou doručili v červenci na radnici obyvatelé obce. „Starosta by měl být morálním vzorem. Víc než kdo jiný by měl dbát na dobrou pověst a ne opakovaně porušovat zákony," zdůvodňoval tehdy Václavík, který byl členem petičního výboru.

MICHAL HRABAL