„Bohužel, okolnosti kolem založení našeho sboru už nemůžeme nikde dohledat. Nevíme, kdy a za jakých okolností vznikl,“ vysvětlil starosta sboru Jaroslav Mandák. Pasohlávečtí nemají žádnou hasičskou zbrojnici ani žádné vybavení. K zásahům tak nevyjíždějí. „Jako sbor se věnujeme pouze sportovním aktivitám,“ dodal Mandák. Pohárů ze soutěží získali celou řadu.

Členové Sboru dobrovolných hasičů Pasohlávky jsou častými a úspěšnými účastníky různých soutěží v požárním sportu. Řadu let objíždějí na mítinky Břeclavské hasičské ligy (BHL) a také další seriály v jiných okresech.

Několikrát vyhráli BHL. „Na svém kontě máme i druhá místa v ligách sousedních okresů, jako je Grand Prix Hodonín nebo Velká Cena Blanenska v požárním útoku,“ upřesnil starosta sboru z Pasohlávek Jaroslav Mandák.

Hasiči se účastní také celostátní Extraligy. Ani mezi nejlepšími týmy z České republiky se neztrácejí, i když kovy nejcennější jim zatím chybí.

Byť na nejvyšší stupínky celorepublikové soutěže ještě nevystoupili, konkurují i nejlepším týmům. „V roce 2017 jsme skončili celkově na pátém místě, což považuji za náš zatím největší sportovní úspěch,“ vyzdvihl Mandák.

Pasohlávečtí hasiči se podílejí také na společenském a kulturním životě v obci. Každoročně pořádají třeba lampionový průvod a oblíbené vepřové hody, které se loni konaly již po čtvrté.

Na hřišti v Pasohlávkách se druhý květnový víkend uskuteční dvě hasičské soutěže. V sobotu 11. května to bude první závod letošní Břeclavské hasičské ligy, kterou místní hasiči několikrát s přehledem ovládli. V neděli pak přijde na řadu Pasohlávský Superpohár. „Kdo si bude chtít víc zazávodit, má možnost přijet už v sobotu. Na večer přichystáme menší posezení,“ lákají na tradiční akci místní hasiči.