V podzámčí se scházejí milovníci dobrého piva nejen z celého okresu. Užívají si letního počasí, skvělé atmosféry a proudů piva. Návštěvníci už v dáli před příchodem do areálu slyší kapelu Slov Hand Band, která to hned na úvod rozbalila ve velkém. Přibližně dvacet stánků nabízí několik desítek vzorků z vybraných moravských nebo českých minipivovarů. „Stejně jako minulý rok jsem přišel na pivovar Dobruška. Dám si určitě dvanáctku Rampušáka. Akorát tu frontu si musím vystát, ale vyplatí se to,“ říká Michal Pavlík, který přijel s přáteli na kole až ze Znojemska.

O hudební zábavu se dále stará blues rocková kapela, které podobně jako sestava pivních stánků míří zejména na fajnšmekry. Někteří se dokonce pomalu osmělují k tanci. Pod zámeckou věží přihlíží celému dění Vit Ondráček z Břeclavi společně s bratrem. „Všechna piva jsou tady o třídu lepší než normálně v hospodě. Chceme jich ochutnat co nejvíce, proto si dáváme jen třetinky,“ usmívá se muž, který tu byl mezi prvními.

7. ročník Bučovických slavností v Bučovicích na Vyškovsku.
Nad Bučovicemi se nesla oblaka kouře. Proti Švédům chtěl bojovat i návštěvník

V nedalekém stánku jihlavského minipivovaru musí narážet už druhý sud. „Nestíháme čepovat. Trošku nám pivo pění a lidé jsou trpěliví. Hlavní je, aby byli spokojení,“ hlásí žena, která pípou bude trávit nejméně dalších pár hodin. U stánků si každý přijde na své. Nabízejí speciály, ležáky, ale i svrchně kvašená piva.

K dobrému pivu patří i jídlo, jehož nabídka je v Břeclavi vskutku bohatá. Od šťavnatého steaku až po lagoše. „Dnes jsme nevařili. Těšili jsme se na jídlo sem. Děti si asi dají s manželem domácí burger, který určitě zapije nějakým pivem. Mluvil o nich už ve čtvrtek,“ říká Magda Sobotková, která návštěvu festivalu pojala jako celodenní rodinou akci.

Festivalu si užívá také Zdeňka Mátlová, která přišla se svým přítelem. „Ochutnali jsme už několik druhů piv a jsou vážně dobrá. Nejspíš si některé vezmeme i domů,“ zmiňuje žena. Čas neúprosně postupuje vpřed a atmosféra pomalu nabírá na obrátkách. Čím dál více lidí se vydává tančit. Kapely budou v podzámčí hrát až do půlnoci, je tedy jasné, že se výčepy jen tak nezastaví.

Ilustrační foto
Vinaři a sadaři pomáhají syslům. Odměnou je pro ně známka