Krajské vedení Strany zelených vyčítá Vaďurovi vulgarity a paušalizující urážky Romů, které použil ve vyjádření o stavbě hobby marketu v Břeclavi. To dostali na stůl na posledním jednání břeclavští zastupitelé.

„Na páteční členské schůzi jsem dostal stoprocentní podporu. Členů je dvanáct, přítomno bylo sedm. Všichni se za mě postavili. Když se člen krajské rady Hycl zeptal, zda souhlasí s tím, co prezentuji, všichni do jednoho řekli, že ano. Vyjely mu oči z důlků, načež se zeptal, zda souhlasí s jazykem, který používám. Nikdo ze členů s tím problém neměl,“ argumentoval předseda břeclavských zelených.

„To co si myslí většina lidí, včetně politiků, říká pan Vaďura nahlas. Myslím si, že přesně vystihuje situaci, která v některých věcech u nás panuje,“ zastal se svého kolegy člen břeclavské organizace Strany zelených Otakar Pražák.

Vaďura má podle něj originální způsob projevu. „V některých směrech možná vulgární, možná netaktický, nediplomatický, ale já mu to nechci brát. Každý má nárok na svůj projev takový, jak ho cítí,“ prohlásil.

Větší problém ve Vaďurově vyjadřování spatřuje krajská organizace Strany zelených. „Už jsem ho písemně vyzvala k rezignaci, tedy aby odešel ze strany. Odpověděl, že nehodlá odejít,“ prozradila šéfka krajské základny zelených Zuzana Benešová.

Chce navrhnout vyloučení Vaďury ze strany, k čemuž má dojít na příští krajské schůzi. „Přesný termín schůze vám neřeknu. Tam každopádně návrh podám. Uvidíme, jak se k tomu postaví kolegové. Pokud to budou vidět stejně jako já, pak rozhodne ústřední revizní komise,“ sdělila Benešová.

„V případě, že revizní komise rozhodne o mém vyloučení, budu respektovat návrh inteligentních členů břeclavské organizace Strany zelených, abychom založili hnutí Břeclavští zelení a do voleb šli samostatně nejen ve městě Břeclav, ale i celé České republice. To však nechci,“ podotkl Vaďura. Na své případné vyloučení hodlá reagovat odvoláním se k soudu. „Neboť rasistou nejsem, Stranu zelených dle odezvy z okolí popularizuji a stanovy respektuji,“ poznamenal.