Statisíce korun za osm let už dalo vedení Jevišovky na ochranu obce před velkou vodou. A zatím bezúspěšně. Povodeň letos naštěstí obec neohrozila, protože řeka Dyje tentokrát tolik nevystoupala. Starosta Jevišovky Michal Vago je přesto naštvaný. Kvůli sporu o pronájem pozemků, kde měla vyrůst protipovodňová opatření, nechává vypracovat nový projekt. A zlobí se, že shání peníze pro Povodí Moravy, které nakonec získá za stavbu pochvalu.

„Za peníze, které jsme už do protipovodňových opatření dali, jsme mohli dávno nakoupit alespoň mobilní hrazení. A ne se pořád někoho doprošovat. Bojuji s tím osm let. A nevěřím, že se někdy dočkáme,“ postěžoval si jevišovský starosta.

Problémem jsou podle něj nejen spory s Gabrielem Večeřou ze společnosti Agro Měřín o pronájem pozemků, ale hlavně postoj Povodí Moravy. „Pan Večeřa po nás chce obrovské nájmy kolem osmdesáti tisíc korun za hektar. Což mu v žádném případě nemůžeme dát,“ vysvětluje starosta.

Večeřa už dříve řekl, proč stále trvá na svém. „Od obce jsme chtěli pronajmout pozemky, ale ta je pronajala rakouským státním příslušníkům. Starostovi jsem řekl, ať si prvně vyřeší svoje pozemky, pak se s ním teprve budu bavit,“ uvedl podnikatel.

Další komáří hrozba

Vedení obce se podle Vaga už s tímto přístupem smířilo. A začalo pracovat na novém projektu. Odvodňovací příkop by měl být kratší, než byl původní záměr. Nebude tak zasahovat do sporných pozemků. Do těch se ale podle starosty stejně bude dál voda vylévat. Tím pádem se lidé v obci mohou opět „těšit“ na útoky komárů.

Starosta nechápe, proč by měl shánět peníze pro stavbu protipovodňových opatření, když je stejně nakonec dostane Povodí Moravy, které stavbu provede. „Máme svých starostí dost se silnicemi a chodníky. Takže proč mám shánět peníze Povodí. Když je získáme, můžeme si protipovodňová opatření udělat sami,“ zamyslel se.

Jak dodal, zná i viníka častých záplav v Jevišovce. „Obviňuji Povodí Moravy, protože by se o to měli postarat. Oni zavinili, že povodně v Jevišovce jsou. Korytem by mělo protékat kolem dvou set šedesáti kubíků, ale už při dvou stech deseti voda přetéká přes hráze,“ nebál se ukázat, kdo podle něj může za problémy s vodou.

Povodí Moravy se Břeclavskému deníku ani přes slib její mluvčí ve čtvrtek k problému nevyjádřilo. S dobrou zprávou naštěstí při návštěvě Hodonína přišel ministr zemědělství Jakub Šebesta. Přislíbil obcím, které velká voda často trápí, další miliardu k již už schváleným dvanácti a půl miliardám korun. Má se to týkat i Jevišovky.

Jak Šebesta uvedl, ví o problému, který Jevišovku kvůli soukromým pozemkům sužuje. „Problém v Jevišovce je podobný jako v Troubkách. Nesmí se totiž stát, aby pozemek stál více peněz než samotné protipovodňové opatření. Lidé chtějí za své pozemky obrovské částky. Očekával bych spíše solidaritu,“ podotkl ministr zemědělství.