Ačkoliv jde o událost z loňského roku, Parolek rozeslal vysvětlující vyjádření ve středu. „Najednou se totiž začaly množit dotazy, o jakou pokutu jde. Dokonce jsme to řešili na pondělní schůzi sociální demokracie. Přitom to nemá na nic vliv," podivoval se předseda, jenž je zároveň břeclavským místostarostou.

O vlastně jde?

Podle kontrolorů se v dřívějších nákladech pro výpočet vodného objevila položka, která není uznatelná. „Co bylo roky možné dávat do uznatelných nákladů pro výpočet vodného, finanční ředitelství přehodnotilo a položku odpisů promlčených pohledávek nám neuznalo," potvrdil Parolek.

Problém měl nastat ještě za minulého vedení, což připustil také Parolkův předchůdce Luboš Kuchynka (ODS) – současný starosta Hustopečí. „Pokud tehdy došlo k nějaké chybě, jsem si jistý, že člověk, který to měl na starosti postupoval podle zaběhlých principů výpočtu. Rozhodně nenastalo zavinění z nedbalosti a už vůbec ne úmyslu. Zkrátka to dělal tak, jak to bylo do té doby běžné," říkal Kuchynka.

Trestní oznámení míří do společnosti

Vedení VAKu přesto podalo žalobu na vymáhání škody. Na koho přesně míří, není jasné. Stejně jako, kdy a zda vůbec dojde k soudnímu řízení. Jisté je pouze, že jde o vnitrofiremní záležitost. VAK již pokutu zaplatil a díky trestnímu oznámení by se mu měly peníze vrátit.

„Všichni jsou pojištění, takže i kdyby došlo k odsouzení, zaplatí to pojišťovna. Jediné, co mohu říct, že vše oficiálně odsouhlasuje představenstvo a někdo připravuje podklady. Půjde o vymáhání škody po pracovníkovi, který to připravoval. Na druhou stranu: chybu může udělat každý a toto bylo docela samoúčelné sankční opatření," zamýšlel se Parolek.

Přestože je Břeclav jedním z nejvýznamnějších akcionářů VAKu, předseda nejsilnějšího opozičního sdružení v okresním městě Pro Region Pavel Dominik marně hledal v paměti, kdy o krocích společnosti padla zmínka na zasedání zastupitelstva.

„Takové informace nemáme. Myslím, že částečně by se to mohlo změnit. Neškodilo by to. Pokud by se ale pokuta měla promítnout do cen vody, lidé už by se asi bouřili. Vím, že ve srovnání s jinými regiony máme ceny poměrně vysoké," sdělil Dominik.

Podle obou posledních šéfů představenstva je vyloučeno, aby se pokuta dotkla cen zákazníků, kterými jsou téměř všichni lidé žijící v břeclavském okrese. „Opravdu se to nedotkne nikoho," ujišťoval Kuchynka.

„Sankce totiž nelze uplatnit v nákladech, proto se to nemohlo dotknout ceny vody při jejím stanovení," doplnil Parolek na závěr.