Čtyři hlasy pro, tři proti. Břeclavský radní František Zugar byl včera během pár minut odvolán z funkce předsedy představenstva akciové společnosti Vodovody a kanalizace. Nahradil ho hustopečský starosta Luboš Kuchynka.
„Určitě nemůžu říct, že by pan Zugar odváděl špatnou práci. Naopak, odvedl velký kus práce a já si toho vážím,“ okomentoval včera rozhodnutí představenstva novopečený předseda Kuchynka.

Situace ve VaKu je podle něj poslední dobou složitá. „Představenstvu nevyhovovala nízká míra informovanosti od pana předsedy. Měli jsme pocit, že máme málo informací bezprostředně se týkajících projektu Břeclavska, což je projekt velký a zásadní,“ popsal impulsy vedoucí k odvolání Zugara Kuchynka.
Člen představenstva Jiří Rufer, který byl zároveň členem břeclavského místního sdružení ODS, kterému výkonná rada strany nedávno odebrala licenci, s argumenty čtveřice hlasující pro odvolání nesouhlasí. „Já jsem měl informací vždy dostatek. Podle mě jde jen o pokračování politického kanibalismu na Břeclavsku. Žádný jasně vyřčený argument pro odvolání inženýra Zugara nepadl,“ nechal se slyšet Rufer.

Nový předseda Kuchynka připustil, že stanovy představenstva nijak nespecifikují, v jaké míře by měl předseda ostatní členy představenstva informovat. „To, že máme informací z jeho strany málo, byl náš osobní pocit, na kterém jsme se shodli,“ dodal.
Sám František Zugar své odvolání komentovat nechtěl. „Nemám chuť k tomu cokoli říct,“ uvedl.

Starosta Břeclavi Dymo Piškula tvrdí, že pro město Břeclav odvolání Zugara nijak závažné není. „Zkrátka opět dostala přednost politická knížka před odborností. Manažerské schopnosti pana Zugara daleko předčí ty pana starosty Kuchynky,“ míní Piškula.
Luboš Kuchynka stanul v čele VaKu již podruhé.V minulém volebním období musel čelit spolu s bývalými členy představenstva Jiřím Kadrnkou a Jaroslavem Parolkem nařčení z korupce. Podezření se ale nepotvrdilo a policie případ odložila.