To bude od čtrnácti hodin patřit výlučně domácím vystupujícím. Jednotka dobrovolných hasičů dokonce zachrání základní školu, tedy její maketu, při cvičném požáru. „Oslavujeme město. Proto jsme do programu zařadili pouze účinkující a sdružení z Valtic. Ale není to akce pouze s Valtičany pro Valtičany. Na své si přijdou i lidé z okolí a turisté," doufá za pořadatele Lukáš Najbrt.

Velkým lákadlem bude rocková kapela Irnis, která v současnosti úspěšně brázdí internetem se svým klipem z Londýna. Na pódium se dostaví v sedm hodin večer.

Návštěvníci valtického náměstí předtím uvidí folklorní, pěvecké a taneční soubory i děti ze základní školy. Ty celkem osmkrát protnou odpoledne čtením o největších milnících historie Valtic. „V každém století se stalo něco podstatného pro město. Chtěli jsme děti zapojit a tak nám povypráví o nejdůležitějších a nejzajímavějších událostech," popisuje myšlenku zapojení školáků do akce Najbrt.

Podle pořadatelů se v hojném počtu dostaví i domácí vinaři se svými vzorky vín. A jak efektně otevřít láhev valtického sektu? Třeba šavlí. To předvede sommelier Marek Babisz.

Chybět nebudou ani letošní mistryně v soutěži o Taneční skupinu roku Ladys Cruel Dance Machine.

Představitelé Valtic při příležitosti oslav předají pamětní diplomy významným obyvatelům města. Ocenění se dočkají i členové Valtické krojované společnosti.

Na náměstí se vyplatí zůstat až do noci a za každého počasí. Kolem dvaadvacáté hodiny totiž pořadatelé spustí ojedinělou světelnou show. Nasvítí radnici a na třímetrové multimediální kostce promítnou dokument zaměřený na valtické památky. Kostka v sobě skrývá techniku, díky níž se stane z na první pohled obyčejného předmětu předmět neobyčejný. I do Valtic tak dorazí projekt Rozsviťme památky, který je součástí oslav UNESCO.

Kvůli čemu přijít

14.00 zahájení

14.30 vystoupení dětských souborů, cvičný zásah u požáru

17.00 Šarže 54, Ladys Cruel Dance Machine a Výběr z bobulí

19. 00 skupina Irnis

21.30 promítací a světelná show

PŘEMYSL SPĚVÁK