„Z hlediska Břeclavska, kraje a možná i České republiky se jedná o naprosto ojedinělý projekt,“ uvedl místostarosta Valtic a duchovní otec dvojnovin Milan Sedláček.

Spolupráci dvou obcí, které jsou turisticky nejatraktivnějšími místy Lednicko-valtického areálu, odstartoval loňský pilotní ročník Valtických výletních novin. Po nákladu dvaceti tisíc výtisků se podle radnice jen zaprášilo.

Rozšíření novin o lednickou část považuje valtický starosta Pavel Trojan za přirozené. „Jsme součástí Lednicko-valtického areálu, a to už je samo o sobě dost výmluvné. Kdo přijede do Valtic, chce vidět Lednici a obráceně,“ konstatoval.

Dlouhodobá spolupráce

Starosta sousední Lednice Libor Kabát má podobný názor. „S Valticemi spolupracujeme dlouhodobě a jejich výletní noviny návštěvníci přijali velmi kladně. Nepochybuji, že se tak stane i v Lednici,“ vyjádřil se Kabát.

Dvojnoviny jsou k mání zdarma. Zájemci je v obou obcích kromě turistických informačních centrech najdou také na hojně navštěvovaných místech. Obsahově jsou směsicí informací. Celoroční přehledy akcí doplňují důležité kontakty, nechybí ani zajímavé památky a místa v obou obcích i blízkém okolí a exkurzy do historie.

Příští ročník výletních novin bude podle Sedláčka opět obsáhlejší. Minimálně o dvě stránky má totiž zájem nedaleký rakouský Schrattenberg. V budoucnu není vyloučená ani cizojazyčná mutace. Ve hře je pochopitelně i dalších osm měst a obcí z Lednicko-valtického areálu.