V Česku jsou téměř neznámí. Hodnota jejich nadčasových trojrozměrných kreseb a akvarelů rostlin a zvířat přitom ve světě šplhá k více jak stovce tisíc eur. O Josephu, Franzi a Ferdinandu Bauerovi, rodácích z Valtic, kteří tvořili v osmnáctém století dějiny světové botanické ilustrace, v úterý odpoledne v Brně přednášel Hans Walter Lack, berlínský profesor botaniky a jeden z největších odborníků na život a dílo bratrů Bauerových.
O nadaných ilustrátorech, kteří dali světu kupříkladu populární malování podle čísel, a jejichž díla vlastní britská královská rodina, knížecí rod Lichtenštejnů, ale i muzea v New Yorku, Londýně, Oxfordu, Vídni či Vaduzu, dosud v tuzemsku nevyšla ani jedna publikace.
Na vzniku vůbec první česky psané knihy, komiksu pro mládež, teprve od loňského roku pracuje nadšená učitelka a výtvarnice Zdeňka Žďárská Benešová se svými čtyřmi studentkami.
Akvarelové ilustrace rostlin
Z hlediska návaznosti na jižní Moravu dominuje pracím bratrů Bauerových unikátní akvarelem malovaná sbírka ilustrací o čtrnácti svazcích s názvem Kodex lichtenštejnský. Fantastické dílo obsahuje na 2748 věrných akvarelových ilustrací rostlin, z nichž některé již vyhynuly. Bratři na něm začali pracovat, když bylo Josephovi čtrnáct, Franzovi dvanáct a Ferdinandovi pouhých deset let.
Nejen z těchto důvodů se profesor Lack domnívá, že je třeba na odkaz bratrů v Česku více upozornit. „Jako první bych navrhl stálou výstavu ve Valticích. Gustava Mahlera si připomínáte v Kališti u Humpolce. Sigmunda Freuda v Příboru a Johanna Gregora Mendela v Hynčicích. Tak proč ne bratry Bauerovy ve Valticích?“ zeptal se Lack.
Závěrem svojí přednášky ocenil první českou dětmi tvořenou knihu pro děti. „Je úžasné a užitečné, že vzniká. Zároveň si ale myslím, že je nutné doplnit ji kvalitními odbornými texty. Nic není nemožné a domnívám se, že peníze by se na to určitě našly,“ podotkl profesor na akci, kterou společně pořádaly newyorská nadace Friends of Czech Greenways NYC, Otevřená zahrada a Nadace Partnerství.
Za zcela zásadní pro vnímání významu světově proslulých ilustrátorů je pak podle něj zápis jejich odkazu pod Paměť světa UNESCO. Jde o program, jehož cílem je zachování nejvzácnějšího dokumentárního dědictví lidstva a jeho zpřístupnění prostřednictvím moderní informační techniky.
Profesor Hans Walter Lack v úterý přednášel v Brně o odkazu bratrů Bauerových z Valtic.
„Před rokem sem přibyl Archiv Leoše Janáčka. Proces zápisu se odehrál nedávno. Věřím proto, že by v Praze dobře věděli, jak toho docílit i v případě bratrů Bauerových,“ vyzval Lack.
KDO BYLI BRATŘI BAUEROVI?
- Joseph, Franz a Ferdinand se narodili ve Valticích do rodiny předního lichtenštejnského malíře Lucase Bauera postupně v letech 1756, 1758 a 1760.
- Byli ještě děti, když jejich otec zemřel a věnovat se jim začal Norbertus Adamus Boccius, převor valtického konventu Milosrdných bratří, lékař a botanik.
- Boccius v chlapcích rozpoznal jejich obrovský talent a výtvarné nadání a využil je při vzniku svého třídílného herbáře, který tvořil pro medicínské a botanické účely.
- Později se chlapci podíleli i na unikátní sbírce botanických ilustrací o čtrnácti svazcích. Publikace Hortus Botanicus, neboli Kodex lichtenštejnský, jsou uschované v archivu lichtenštejnského Zahradního paláce ve Vídni. Toto fantastické dílo obsahuje na 2748 věrných akvarelových ilustrací rostlin, z nichž některé již vyhynuly. První díl kodexu vznikl v roce 1776, poslední pak v roce 1804. Bratři na něm začali pracovat, když bylo Josephovi čtrnáct, Franzovi dvanáct a Ferdinandovi pouhých deset let.
- Všichni tři vystudovali vídeňskou Akademii výtvarných umění, později se stali díky svojí preciznosti vyhledávanými botanickými malíři devatenáctého století.
- Johann Wolfgang Goethe je údajně nazval Michelangely botanického umění.
BRATŘI BAUEROVI A JEJICH ODKAZ VE VALTICÍCH
- Ve Valticích se o nich lidé více dozvědí třeba v Bylinkové zahradě Lu &Tiree Chmelar, kterou vede Přemysl Krejčiřík, nebo v Městském muzeu Valtice.
- Převor Boccius je pohřbený na místním hřbitově.
- Originál třídílného herbáře převora Boccia je uschovaný v klášteře Milosrdných bratří v Brně, kde jej pro botanický svět objevila mikulovská rodačka Milada Rigasová.
- Jednu pověst bratrům Bauerovým ve své knížce Valtické pověsti a příběhy věnovala Lada Rakovská, předsedkyně Muzejního spolku Valtice a vedoucí tamního městského muzea, která o bratrech také přednášela.
- Na vznik první česky psané knihy o významných valtických rodácích, který podpořilo město Valtice a newyorská nadace Friends of Czech Greenways, mohou přispět i další nadšenci. A to prostřednictvím transparentního účtu 670100-2224823857/6210.
- Za zmínku určitě stojí, že se na předsádce knihy podílejí také jihomoravské děti. Malují totiž přesně takové květináče, které kreslili bratři Bauerovi pro první herbář otce Boccia.
CO JE KODEX LICHTENŠTEJNSKÝ?
- Jde o akvarelem malovaná sbírka ilustrací o čtrnácti svazcích, která až trojrozměrně znázorňuje všechny známé rostliny, jež měly pomáhat v práci botanikům i lékařům.
- Jediným způsobem, jak v osmnáctém století zachytit rostliny tak, aby byly poznatelné pro lékařské účely, bylo jejich dokonalé namalování prostřednictvím vědecké ilustrace.
- Práci bratrům komplikovala skutečnost, že rostliny kvetou jen v určité době. A také fakt, že v době baroka bylo nutné pracovat na jejich vybarvování pouze za denního světla, neboť světlo svíček mění barevnost. Bratři Bauerovi tak vymysleli systém kódování barev, který jim umožňoval vymalovat rostliny později. Dnes se mu říká malování podle čísel.
- Kodex byl uložený až do roku 1799 v lékárně Milosrdných bratří ve Valticích. Teprve poté putoval jako dar vládnoucímu knížeti Aloisi I. Josefovi, který jako revanš trvale financoval přes svou nadaci nemocniční lůžka ve Valticích.
- V současnosti je součástí lichtenštejnských sbírek a uložený je v archivu lichtenštejnského Zahradního paláce ve Vídni.