Lidé v turisticky vyhledávané obci už nárůst provozu citelně pocítili. Potvrzují to i slova obyvatele Lednice a provozního jedné z tamních restaurací Jana Samka. „Provoz je silně zvýšený, alespoň o padesát procent. Někdy máme i strach o naše zákazníky, když přechází tady přes přechod. Řidiči jsou bezohlední a nezastavují. Je tu i zvýšený smog, což je problém vzhledem k tomu, že tady máme zahrádku," posteskl si Samek nad letošními komplikacemi .

Čtrnáct za minutu

V úterý před druhou hodinou odpoledne, což je asi hodinu před začátkem odpolední špičky, napočítali redaktoři Břeclavského deníku až čtrnáct aut za minutu, která přes Lednici projížděla.

Nechyběla ani postarší nákladní vozidla s hutným závojem kouře táhnoucím se za nimi. „Jezdí tady docela dost kamionů. Sice se postavila nová křižovatka, aby se ulehčilo dopravě v okolí náměstí, ale i tak je teď aut hodně. Mě to zase až tolik nevadí, protože pak tady parkuje víc řidičů a já jsem podle toho placený. Odhaduji, že se provoz navýšil asi o pětinu," hodnotil na parkovišti brigádník Jakub Tuček.

K dopravnímu kolapsu není daleko. Velká auta mají totiž také v Lednici často problém projet. Klikatá a nepříliš široká silnice středem obce může být hlavně pro řidiče, kteří se zde nevyznají, velmi náročná.

Vše navíc komplikuje i větší množství cyklistů, kteří vyrazili do této oblasti za turistikou. Početnější skupiny a nákladní automobil s návěsem pak jen těžko hledají způsob, jak se na silnici společně vejít. Někteří cyklisté radši sesednou a vedou svá kola po chodníku.

Nespokojený Kabát

Lednice bude pod koly náklaďáků trpět až do poloviny září. „Silnice není na takový provoz stavěná, je to vidět na jejím stavu," komentovat to starosta obce Libor Kabát.

Ten není s přípravou oprav spokojený. „Je to jedna z nejhůř připravených akcí, jakou jsem kdy viděl. Nebyla důsledně projednaná, Ředitelství silnic a dálnic ji nachystalo na poslední chvíli a spustilo ji v době, kdy se pracuje na dalších opravách v okolí. Řidič, který jede na Mikulov, až v Břeclavi zjistí, že je ve Valticích uzavírka a že je musí objet přes Lednici. Do kalkulace projektu navíc nikdo nezahrnul peníze na opravu objížděk, které tam obyčejně započítané bývají," kritizoval.

ROMAN DOLEJSKÝ