„Začínám mít pamlskovou krizi,“ hlásí po chvíli jedna z malých chovatelek při sledování rodičů, kteří předvádějí jednoho ze psů. Sama se stará o jedno z mnoha štěňat, která se batolí i zmítají na vodítkách svých majitelů. „Tento pejsek se tady na výstavě nikdy neukáže, budeme s ním jezdit na jiné výstavy,“ odmítá se smíchem možnost, že se se svým malým svěřencem přijela podívat na to, co ji zanedlouho čeká. „On je to totiž belgický ovčák, Malinois, úplně jiná rasa,“ uzavírá žena rozhovor.

Na druhé straně krotí temperament své patnáctiměsíční pubertální psí slečny DJ Didache Kittilio Michaela Strakatá. „Je strašně náročné jim zaměstnat hlavu a dát jim dostatek pohybu, protože jako pastevečtí psi mají nadbytek energie. Mají to dané v genech. Denně se jí musím věnovat v průměru tři hodiny, aby byla unavená. Ale každý den se to mění, někdy se jdeme jenom projít, jindy pilujeme především poslušnost, nebo jdeme trénovat obrany,“ poodhaluje náročnost péče o psí krasavici Strakatá, která na přehlídku přijela z Bláhovy Lhoty u Sedlčan. Ve Valticích na výstavě je již podruhé. Zatímco minule se dnes už patnáctiměsíční psí slečna rasy australská kelpie předváděla ještě jako štěně, v letošním roce už se účastnila mezitřídy pro dospívající psy.

„Jednotlivé rasy se předvádí v kruzích, k jejich posouzení jsme pozvali renomované rozhodčí z Rakouska, Anglie a Maďarska. Posuzuje se jejich exteriér, který porovnáváme se zapsaným standardem pro dané plemeno. Hodnotí se nejen plavy anatomie, ale také chrup nebo ladnost pohybu,“ vysvětluje vedoucí předváděcích kruhů Milan Krinke, podle kterého se do Valtic sjeli psi velmi dobré úrovně.

Mezi předvádějícími byla slyšet nejen čeština, ale také slovenština a polština. Možnosti získat posouzení tedy využili majitelé psích krasavců z blízkého i vzdálenějšího okolí. „Pro to, aby byl pes, nebo fena takzvaně uchovněni, je účast na výstavě a posouzení jejich exteriéru jednou z mnoha podmínek, které musíme jako chovatelé splnit,“ uzavírá Strakatá.

DAVID KORDA