Filmaři budou natáčet ve Valticích a Lednici. Prostřednictvím agentury momentálně hledají komparzisty z Břeclavska. Natáčení v regionu začne 6. března. „Zúčastnil jsem se už natáčení Tří mušketýrů, které filmovali Rusové. Jako komparz se člověk hodně načeká, je to v podstatě jen o tom. Oblečou vás do kostýmu a čekáte a čekáte. Pak se jde na oběd a zase čekáte. Nakonec jdete a odkroutíte si deset minut, při nichž se projde po nádvoří tam a zpátky," líčí Polášek.

Snímek Tři mušketýři ještě neviděl, nedostal se k němu. Zatím proto neví, zda se na obrazovce objevil. S otazníkem je také účast dalších zájemců o „role" v Kateřině Veliké. Zástupci agentury si budou vhodné adepty teprve vybírat. Bližší informace produkce tají. Břeclavskému deníku vzkázala, že je dosud nemohou zveřejnit. Zavázali se k tomu ve smlouvě. Film má natáčet ruská televize. Jde o stejnou skupinu, která před necelými dvěma lety natáčela Tři mušketýry. Na Břeclavsku by se v komparzu mohlo objevit několik desítek lidí.

Nejvíce natáčecích dnů stráví filmaři ve Valticích, což u historiků může vyvolat překvapivý výraz v obličeji. Spojení ruské carevny žijící v osmnáctém století s Lednicko-valtickým areálem je nulové.

„Jedině, a to je hodně přes koleno, kdybychom vzali v potaz Napoleonské války. Na rakouské straně byl velícím důstojníkem Jan I. Na téže straně bojiště byly také ruské jednotky. O jiném v uvozovkách vztahu nevím," potvrdil valtický kastelán Michal Tlusták.

Zároveň připustil, že kvůli natáčení zřejmě nastane prodleva s úklidem před zahájením turistické sezony. Filmaři se podle něj budou na zámku pohybovat skoro do závěru března. „Musíme samozřejmě počkat, až s natáčením skončí. Teprve potom můžeme něco dělat. Nemyslím si, že by to bylo nějak výrazně poznat. V dubnu máme otevřeno jen víkendově. V týdnu zvládneme všechno tak, aby se to v provozu projevilo jen minimálně. S ruskými filmaři máme celkem dobré zkušenosti, ale musíme to hlídat," pokračoval kastelán.

Zámek díky natáčení získá peníze. O jakou částku jde, však Tlusták říct nemůže. „Pro nás je to sice práce navíc, protože to bude do noci, ale půjde o benefit, který není zanedbatelný. Zvláště, když je před sezonou a nemáme příjmy ze vstupného," sdělil Tlusták.

S působením v komparzu mají zkušenosti například také lidé z Klubu vojenské historie Břeclav. Objevili se v Četnických humoreskách, seriálu Černí baroni nebo kanadském snímku o Adolfu Hitlerovi. Aktuální příležitosti zřejmě nevyužijí. „Pro nás je natáčení atraktivní spíše tehdy, když můžeme využít naše dobové uniformy," uvedl předseda klubu Petr Holobrábek. 

Co je potřeba?

Natáčecí dny:
Valtice 6. – 14. března a 29. března – 1. dubna.

Lednice 15. března.

Zájemci o natáčení zašlou e-mail na adresu: procast@procast.cz. Vzor: Muž – Valtice – věk/výška/váha a dny kdy můžete točit ve Valticích. Nutné je uvést celé jméno, kontakt a místo pobytu. Chybět nesmí ani aktuální fotografie – obličej a celá postava. procast@procast.cz 800 korun.