Po čtyřdenním hodnocení v Národním vinařském centru o vítězích rozhodla v pátek superkomise složená z nejlepších hodnotitelů Česka. S více než sto šedesátiletou historií jsou Valtické vinné trhy nejstarší soutěží vín u nás s mezinárodní účastí, často se jim tak přezdívá vinařský Wimbledon.

Jako šampion zahraničních vín se umístilo také víno Merlot Riserva 2020 z italského vinařství Traverso z oblasti Furlansko. Největší zastoupení měla vína z domácí produkce, sousedního Rakouska a Slovenska.

Díky hokeji mají v Břeclavi miminka nový inkubátor
Díky hokejovému turnaji mají v Břeclavi miminka nový inkubátor

Soutěžila však také vína ze Spojených států, Nového Zélandu nebo Chile. Kromě tradičních odrůd jako je Ryzlink vlašský, Velínské zelené či Ryzlink rýnský byly zastoupeny i méně známé a novošlechtěné odrůdy, například Cabernet Cortis nebo Donauer Riesling, a také „světové“ odrůdy Syrah nebo Malbec.

„Vyhlášením výsledků soutěže ale Valtické vinné trhy nekončí, naopak spíš teprve začínají. Unikátní jsou totiž tím, že prakticky vzápětí můžete všechna vína ze soutěže, včetně šampionů, ochutnat na veřejné výstavě,“ sdělil předseda Valtických vinných trhů David Šťastný.

Na veřejnou ochutnávku všech vín mohou lidé zavítat na valtický zámek již 10. a 11. května. „V krásných a reprezentativních prostorách renovované jízdárny a Španělské konírny státního zámku ve Valticích, s úžasnou a přátelskou atmosférou, spolu opět po roce strávíme příjemné chvíle ve společnosti skvělých vín z celého světa,“ uzavřel Šťastný.

Mrazem poškozená vinná réva na Hustopečsku. Konkrétně se jedná o odrůdu tramín.
Mráz poškodil vinnou révu na Břeclavsku. Vinaři bojují s nízkými teplotami