„Instalovaný je v někdejším knížecím apartmánu a měl by připomenout zejména dlouhé období vlády knížete Jana II. a jeho bratra Františka I. z Lichtenštejna. Jde o posledního knížete, který vládl z Valtic, kde také v roce 1938 zemřel,“ přiblížil kastelán zámku Richard Svoboda.

Zahájení stavebních prací na modernizaci a rozšíření přístavu ve Veselí nad Moravou.
Prodlouží ho, přidají přístavy. Baťův kanál chtějí upravit za téměř dvě miliardy

Nově bude přístupné celé druhé patro jižního křídla zámku. „Součástí okruhu bude kromě dosud nepřístupného schodiště u kaple a deseti místností i unikátní a lidem dosud neprezentovaný pohled do panské oratoře v kapli,“ nalákal kastelán.

Památkáři se museli potýkat s řadou problémů, které otevření oddálily. „Šlo o stav interiérů a cenu jejich rekonstrukce. Náklady na opravy podlah, výmalbu a tapetování, technickou infrastrukturu, dveře a okna spolu s restaurováním potřebného mobiliáře díky tomu přesáhly deset milionů korun,“ zdůvodnil Svoboda.

Česká pošta - Partner. Ilustrační foto.
Kosticím hrozili zavřením pobočky, za milion udělali zázemí pro Poštu Partner

Část mobiliáře je autentická, část pak pochází z jiných šlechtických sídel. „Valtický zámek měl po roce 1945 poměrně složité období, kdy bylo mnoho z jeho vybavení zničeno nebo rozkradeno, takže máme radost z každého autentického předmětu, který se dochoval. Obvykle byly tyto předměty velmi poškozeny, takže restaurační zákroky byly často poměrně nákladné,“ naznačil kastelán.

Pohled do knížecího apartmánu

Některé z představovaných předmětů jsou unikáty, které zdobily knížecí interiéry. „Vůbec poprvé bude prezentovaná unikátní barokní malba na skle ze sedmnáctého století zobrazující svatého Filipa, jak křtí etiopského komorníka. V okruhu by rovněž měly být unikátní Dallingerovy obrazy jezdců a koní z liechtenštejnských sbírek. Z valtického a lednického depozitáře pochází i většina nábytku,“ uvedl kastelán.

Ilustrační foto.
Malí zpěváci se mohou hlásit do souboru Kadúbek

Vstupovat do nového okruhu budou lidé dveřmi vedle zámecké kaple. „Knížecí apartmá se neprotíná z žádným jiným prohlídkovým okruhem a je zcela nezávislé. Jeho součástí bude i pohled do zámeckého parku z balkónu knížecí ložnice,“ řekl Svoboda.

Nadšená z nových prostor je i Eliška Bedřichová z Přítluk na Břeclavsku. "Moc mě těší, že naše památky nechátrají a vydávají na obdiv svou vznešenost i nám, kteří jsme v tehdejší době nežili. Do Valtic se s rodinou moc ráda podívám," řekla.