Od pátku do soboty hostila zámecká jízdárna Valtické vinařské slavnosti, sobotní večer navíc zpestřila vystoupení zajímavých skupin.

Přitom se tyto dvě akce sešly úplně náhodou. Na víno ze širokého okolí pozval jeho milovníky Cech valtických vinařů, na netradiční hudební festival zase Luděk Kabelka.

„Je to obrovská náhoda, vůbec jsme se na tom nedomlouvali. Ale jsme rádi, protože se nekryjeme. Spoléháme na to, že lidé, kteří přijeli až na večerní festival, se mohou stavit ještě odpoledne u nás na víno,“ byla spokojená předsedkyně Cechu valtických vinařů Dana Hradilová.

V jedenácti stáncích mohli návštěvníci ochutnat na dvě stě vzorků bílých i červených vín od jedenácti vinařů. K tomu jim zároveň zahrálo a zazpívalo několik folklorních souborů.

„Akce má vzrůstají tendenci, každý rok se snažíme, aby byly slavnosti trochu větší a lepší. Základem je pětice valtických vinařů, přijeli k nám i z Němčiček, Kyjova, Hlohovce, Mikulova, Velkých Bílovic i z rakouského Poysdorfu. Obeslali jsme vinaře z celého Lednicko-valtického areálu, ale zájem byl docela malý,“ představila akci Hradilová.

Do zámecké jízdárny si postupně našlo cestu na sedm set návštěvníků. „Byli jsme na výletě na kolech a všimli jsme si, že jsou tady slavnosti. Ale konkrétně na tuto akci jsme nepřijeli,“ řekl Michal Jingr ze Starého Města, který na vinařské slavnosti zavítal už podruhé.

Dovolenou si přijela s přáteli do regionu zpříjemnit i Soňa Tománková z Děčína. „Jsme tady na dovolené na kolech. Šli jsme se podívat na zámek a už jsme tady zůstali,“ usmívala se.

O několik hodin později začínal v sobotu i zajímavý koncert. „Někteří lidé přijedou asi až na festival. Ale říkám si, že program je natolik zajímavý, že ti, kteří zavítali na vinařské slavnosti, pak navštíví i večerní koncerty,“ zamýšlel se pořadatel Luděk Kabelka s tím, že pokud organizátoři slavností projeví příští rok zájem, tak není problém se domluvit na nějaké společné akci.

Festival zahájila břeclavská cimbálová muzika Notečka, kterou si pozvala hlavní hvězda festivalu Hradišťan s primášem Jiřím Pavlicou. Hradišťan se několika stovkám divákům představil spolu s tanečním souborem pásmem O slunovratu.

Diváky pak nenechala chladnými senegalská skupina Kaolack, jejíž členové bubnovali, zpívali i tancovali.

„Přijeli jsme z Prahy. Byli jsme na víkend u kamaráda v Kobylí, a když jsme se jeli projet na kolech, viděli jsme, že je tady koncert. Líbí se nám cimbálovka, protože to u nás nemáme,“ řekla Tereza Chvalová.