Mikulovan Koneš byl dříve ředitelem Nemocnice Valtice, nyní je jejím jednatelem. Šťavík a také břeclavský podnikatel Rosenberg vedli firmu, kam měly být podle obžaloby peníze vyváděné. „Obžalovaní se měli obohatit na úkor nemocnice, ve které jeden z obžalovaných působil jako ředitel, a to tak, že měli vyvádět na základě fiktivních smluvních vztahů peníze z nemocnice na společnost, ve které další dva obžalovaní působili jako jediní společníci," tvrdí obžaloba.

A dále dodává: „Z této společnosti si měli obžalovaní nechat vyplácet provize z hospodářského výsledku, o které se následně měli dělit. Celkově se měli obohatit o částku více než osmnáct milionů korun," stojí v obžalobě.

Koneš je obžalovaný ze zpronevěry a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Šťavík stojí před soudem kvůli údajné pomoci ke zpronevěře. Stejný paragraf žalobce použil také u Rosenberga, který je dnes stejně jako Koneš spolumajitelem společnosti Nemocnice Valtice.

Obžalovaní vinu popřeli. „Necítím se vinen. Na všechno jsou řádné smlouvy, k žádnému porušení zákona nedošlo," prohlásil Šťavík.

V obdobném duchu se vyjádřil i Koneš. „Cítím se nevinný. Nechci zasahovat do rozhodování soudu, a proto se vyjádřím až po pravomocném rozhodnutí," sdělil v pondělí Koneš Břeclavskému deníku. Prozradil pouze, že kauza se táhne už patnáct let.

Právě kvůli jeho aktivitám se jednání nekoná u brněnského krajského soudu. Koneš totiž působil v Brně jako přísedící soudce. Vrchní soud v Olomouci proto rozhodl, že se hlavní líčení kvůli možné podjatosti uskuteční v Ostravě.

Koneš je také činný v politice a jako zástupce ODS má znovu usednout v radě města Mikulova. „Nic o té kauze nevím, neřeším to, ctím presumpci neviny. Soudních sporů je tolik, nepředjímal bych. Důležitý bude až pravomocný rozsudek," potvrdil svého spolustraníka coby nominanta ODS starosta Mikulova Rostislav Koštial.

Hodnocení případu se vyhnul i třetí ze společníků společnosti Nemocnice Valtice Karel Klanica. „Nemáte přesné informace, nebudu to komentovat," řekl Klanica.

Všem třem obžalovaným hrozí pět až deset let vězení. Hlavní líčení je plánované do středy. Zda bude vynesený rozsudek, není jasné.

Nemocnice Valtice

Nabízí služby léčebny dlouhodobě nemocných v podobě standardních oddělení i jednoho oddělení nadstandardního. Poskytuje také takzvaná sociální lůžka.