Sto dvacet let starou budovu do soutěže přihlásila starostka Valtic Terezie Lvová. „Valtickou radnici jsem navrhla proto, že je součástí programu městských památkových zón a rezervací. Radnici již sedmým rokem opravujeme. Chceme v tom pokračovat i letos. V současnosti čekáme na vyjádření, zda na její opravu získáme další dotaci. To bychom pak mohli zrekonstruovat i stranu do dvora. Chceme na ní vyměnit okna a udělat novou fasádu,“ uvedla starostka města.

Valtická radnice se už může pochlubit obnoveným interiérem vstupního schodiště a zrenovovaným lustrem ve vstupu. Restaurátoři už také opravili malbu a štuky v interiérech a obnovili historické výplně dveří. Podle starostky jsou Valtičtí dobře informováni o tom, jakým způsobem mohou pro radnici hlasovat. „Rozesílali jsme jim sms zprávy. Výzvu jsme také nechali vyhlásit rozhlasem. Bohužel jsme stále na páté příčce a odstup od prvního místa je poměrně velký,“ přiblížila zatím marnou snahu o útok na celkové prvenství. Valtičtí, a nejen oni, mohou pro památku hlasovat až do patnáctého února na internetových stránkách města.

Na první místo, na němž se zatím umístil evangelický kostel v Olešnici, ale valtická radnice v současné chvíli ztrácí více než dvanáct stovek hlasů. O soutěž vyhlášenou krajem je velký zájem. Potvrdil to i vedoucí odboru kultury a památkové péče Jihomoravského kraje Tomáš Drobný. „Do soutěže se nám přihlásilo jednatřicet opravených památek. Jedna přihláška ovšem přišla po termínu. Z ostatních jsme vybrali patnáct. Jedná se o první ročník soutěže, ve které chceme pokračovat,“ popsal. Podle jeho slov se kraj vyhlášením soutěže snaží motivovat vlastníky památek a zlepšit tak jejich přístup k obnově kulturního dědictví. „Mohlo by to přispět i k podpoře turistického ruchu v těch případech, kdy se jedná o zajímavé památky,“ doplnil. Ve hře je i finanční odměna. Památka, která se umístí na prvním místě, získá sto padesát tisíc korun. Druhé místo kraj odmění sto tisíci korunami. Za třetí příčku obdrží její majitel padesát tisíc.

Starostka Valtic už má jasnou představu o tom, kam by případnou výhru investovala. „Peníze by šly opět na opravu radnice,“ podotkla. Obyvatel města Radek Hübner ale o možnosti hlasovat pro valtickou radnici nevěděl. „Bydlím na okraji Valtic v Bořím lese. Hlášení rozhlasu tak jde mimo mě. A paní starostka na mě asi mobil nemá,“ usmál se. Podle jeho slov je valtické náměstí celkově pěkně opravené, proto nevidí důvod, proč by nemohlo v konkurenci ostatních jihomoravských památek uspět. Kromě valtické radnice soutěží o titul nejlépe opravené památky i Světelský oltář v Adamově, sušírna ovoce v Šerkovicích nebo kostel svatého Mikuláše ve Znojmě.