Sídliště Na Valtické v Břeclavi se v posledních letech stalo místem, odkud se lidé raději stěhují. Staré panelové domy nejsou zateplené, v mnohých chybí plastová okna a výtahy nutně potřebují vyměnit. Stejně tak prostředí, kde si děti hrají spíše jen na betonu, není pro mladé rodiny ideální.

Všechno by se mělo změnit během několika let. Vedení břeclavské radnice se podařilo získat evropské miliony. Projekt za zhruba sto osmdesát milionů korun Evropská unie podpořila z třetiny. „Drtivá většina peněz půjde na zateplení a výměnu oken domů. Vymění se i výtahy a zlepší společné prostory. Druhá část peněz půjde na vybudování dětského hřiště, revitalizaci zeleně a zvýšení počtu parkovacích míst,“ přiblížil plány radní Zbyněk Humlíček, který se zasloužil o úspěch projektu.

Vlastníci bytů na sídlišti mohou získat na zateplení svých domů čtyřicet až šedesát procent z evropské dotace. Parkovací plochy, hřiště a obnova zeleně jsou věcí města. „Radnice dá ze svého asi jen dva miliony korun, protože dotace hradí až pětaosmdesát procent vynaložených nákladů,“ upřesnil Humlíček spoluúčast města.

„Hřiště jsou tady hrozná, jsem ráda, že se postaví nové. Aspoň si s malou budu mít kde hrát. Teď se člověk bojí, aby nenarazil na použitou jehlu. S parkováním je velký problém, když přijedu domů až večer, nemám kde auto postavit,“ přiznala mladá maminka Ladislava Hrubá, která na Valtické bydlí.

Potěšil ji i nápad s dotacemi na zateplení. „Uvažujeme nad tím, že si okna vyměníme za plastová. Kdybychom navíc získali podporu, určitě bychom do toho šli,“ řekla. Radnice vybrala sídliště na základě podmínek stanovených ministerstvem pro místní rozvoj. „Byli jsme vytipováni mezi asi dvaceti městy v republice, podali jsme si žádost a upěli. Musela to být oblast s více než pěti sty byty a roli hrály i sociální záležistosti,“ uvedl vedoucí odboru dotací a rozvoje břeclavské radnice Jindřich Tuček.

Radní Humlíček se nebrání ani dalším možnostem peněžní pomoci pro obnovu města. „Lidé v Břeclavi už mohli požádat o dotace na zateplení v rámci programu Panel. Ale nevylučuji, že se radnice bude snažit získat další peníze pro lokality ve městě s obdobnými problémy, jako jsou na Valtické,“ přislíbil.

Ještě v dubnu se má konat schůzka na ministerstvu pro místní rozvoj, na které zástupci města dořeší poslední podrobnosti. S obnovou se tak začně nejspíše v květnu, přičemž opravy potrvají dva až tři roky.