„Kolegyně z turistického centra mi sdělovaly, že jim volají i lidé, na které již ve Valticích na víkend nezbylo místo," uvedla ředitelka Mikulovské rozvojové Marcela Koňáková.

Břeclavsko se podle ní začne plnit turisty – podobně jako minulý víkend.

„O vinobraní byl Mikulov plný. Ve městě jsou k dispozici asi čtyři tisíce pevných lůžek. Ty byly obsazeny i s přistýlkami. Stanová městečka byla taktéž nedostačující," dodala Koňáková.

Padesát tisíc návštěvníků pořadatelé Valtického cyklobraní nepředpokládají. S jistotou ale vědí, že drtivá většina z přibližně sedmi tisíc lidí přicestuje z jiných regionů, někdy i cizích zemí. A že budou shánět ubytování. „Hodně závodníků přijíždí i s doprovody už v pátek a tráví tady minimálně jednu noc. Spousta jich zůstává ale i do neděle. Hosté jsou ubytovaní nejen ve Valticích, protože ty nemají šanci takové kvantum lidí pojmout, ale i ve Velkých Bílovicích, v Podluží a v Mikulově," sdělil hlavní organizátor závodu Kamil Balga.

Utrácí ve velkém

Závodníci jsou ale většinou nezodpovědní a penziony shánějí až na poslední chvíli. „Příští rok nejspíš začneme s návštěvníky víc spolupracovat. Mnoho hostů totiž nebere v potaz varování, že o prázdninách jsou už veškeré ubytovny v okolí beznadějně zaplněné," přiznal Balga. Šanci k rezervaci mají hosté nejpozději v květnu.

Cyklistická akce jako součást seriálu Kolo pro život přispívá k rozvoji cestovního ruchu v celém kraji. A návštěvníci se nebojí utrácet. „Ti lidé sem jezdí na dovolenou. Penězi nešetří," zmínil organizátor. Provozovatelé penzionů ale rozdíly vůči jiným dnům a víkendům nepociťují. „Teď v září máme plně obsazené pokoje každý víkend. V létě ale lidé plnili penzion každý den," řekla majitelka místního Penzionu V Aleji Ilona Čudová.

Fakt, že popularita závodu mezi veřejností rapidně roste, potvrdila i majitelka valtického Penzionu U Vlků Antonie Vlková. Jak řekla, velké množství hostů, kteří v její ubytovně stráví víkend, do města přijede kvůli závodům.

„Jeden pán, který se k nám letos chystá, tu byl i minulý rok. Teď s ním přijede celá rodina a ještě navíc i jeho přátelé," poznamenala Vlková.

Cyklobraní ale není poslední velkou akcí, která do Valtic přiláká davy turistů. Provozovatelé ubytovacích zařízení čekají další nával lidí za necelý měsíc. To budou Valtičtí slavit své vinobraní.

Vinné sklípky se otřesou v základech. „Nejvíc hostů každoročně přijde na vinobraní. To našimi sklepy denně projde až dvě stě lidí. Všichni se chtějí jít podívat a ochutnat," prozradila majitelka Valtického vinného sklepu Jiřina Hoštická. Vinařská událost valtického roku proběhne první víkend v říjnu.

ADÉLA JELÍNKOVÁ