Už podruhé se totiž ve Valtickém Podzemí a na Vinařském náměstíčku koná Dýňobraní. To je připomínkou dávných tradic a rituálů spojených s obdobím stěhování světla a tepla zpátky do domovů.

„Rádi bychom překonali loňský český rekord v počtu vyřezaných dýní. Proto v příštím týdnu rozvezeme do škol a školek v okolí na osm set kusů dýní. Další pak budou k dispozici přímo na akci,“ vysvětlil hlavní část programu ředitel Valtického Podzemí Milan Sedláček.

Konec soutěže a sčítání všech vyřezaných kousků, které večer rozzáří Valtické Podzemí, je v plánu na pátek v sedm hodin. Sedláček doufá, že padne hranice tisíc dýní.

Už před několika měsíci dostali žáci mateřských a základních škol z Břeclavska, Brněnska, Jablonecka i rakouského Schrattenbergu semínka okrasných dýní a tykví, aby si je sami vypěstovali. Své úsilí mohou představit na velké výstavě právě ve Valticích.

Kromě vyřezávání připravili pořadatelé pro návštěvníky akce i divadlo. Vystoupí Komedianti na káře. V pátek od 20 hodin čeká na návštěvníky speciální dýňový ohňostroj. Dvoudenní zábavu zpestří cimbálové muziky. Chybět nebudou ani ochutnávky burčáků.

„I v letošním roce chceme přispět Karolínce Horské z Valtic, která je těžce nemocná. Výtěžek z dražby vín, prodeje vyřezaných dýní a částečně i ze vstupného darujeme na její léčbu,“ doplnil Sedláček.