Do Prahy odjížděly mažoretky z Břeclavska jako úřadující mistryně republiky. „Vyhrát světový šampionát je pro skupinu největší úspěch, na který mohou dosáhnout. Bojujeme v konkurenci týmů z velkých měst. Ty už mají své choreografy nebo taneční mistry. My se s nimi nemůžeme moc porovnávat,“ přiznává vedoucí a současně trenérka Klubu mažoretek Valtice Lenka Poláková.

O velký úspěch se postaraly dívky, kterým je patnáct a více let. „Přes rok trénujeme dvakrát až třikrát týdně. Dvě hodiny choreografie a jednu pohybových cvičení. Před soutěží jsou tréninky častější. Ve školním roce i každý den,“ prozrazuje trenérka.

Před mistrovstvím světa se však nesešly v kompletním složení, protože si řada dívek užívala dovolenou s rodinou. „Všechny jsme sestavu odcvičily společně až v Praze. Vždy minimálně jedna chyběla,“ říká Poláková, která valtický klub mažoretek založila před sedmnácti lety.

Jak přiznává, od té doby zájem o mažoretkový sport ve městě postupně uvadl. „Momentálně převažují děvčata dojíždějící z Lanžhota, Dobrého Pole, Mikulova, Zaječí, Břeclavi nebo Hlohovce,“ vyjmenovává žena, která se trénování věnuje už dvacet let.

Soutěžní sezona je pro dívky náročná. „Každý druhý víkend trávíme na soutěžích,“ přibližuje Poláková s tím, žeu mažoretkových skupin se hodnotí kostým přizpůsobený hudbě, synchronnost všech děvčat, změny útvaru, pochodování a ladný pohyb.