Největším lákadlem je noční prohlídka muzea a komentovaná exkurze pohraniční roty. „Klademe důraz na tmu, kdy uniformy, zbraně a další exponáty osvětlují jen lucerny. Díky tomu je prohlídka opravdu nevšedním zážitkem," zdůraznil ředitel muzea Petr Pajpach.

Na návštěvníky však nečeká jen prohlídka, ale také bohatý doprovodný program. „Máme přichystanou stezku odvahy pro malé i velké návštěvníky, bude i táborák a opékání špekáčků. Atmosféru doplní dobová hudba. Dospělí se mohou těšit také na oldies diskotéku," dodal Pajpach.

Vstupné bude sedmdesát korun pro dospělé a čtyřicet pro děti, studenty a důchodce. „Pro rodiny s dětmi lze zakoupit vstupenku za sto padesát korun. Ta se vztahuje na dva dospělé a jejich děti," neopomenul uvést Pajpach.

Ti, kteří nestihnou akci v tuto sobotu, nemusí zoufat. O prázdninách budou mít ještě další možnost.

„Noc za oponou se koná vždy na začátku a na konci prázdnin jako jejich přivítání a ukončení. Pokud někdo návštěvu nestihne v sobotu, bude mít ještě jednu možnost koncem prázdnin," uzavřel Pajpach.

Netradiční a vyhledávané muzeum na bývalém hraničním přechodu návštěvníkům nabízí pohled na život v pohraničí mezi lety 1951 až 1989. K vidění je osm expozic, mezi nimiž je třeba cela, v níž si člověk může zkusit pobyt na vlastní kůži.

TEREZA MALINKOVÁ