A i na letošek chystá několik novinek. „Do sklepa, kde dříve stála Jawa 250, připravujeme nový motocykl. Víc ale neprozradím," usmívá se ředitel muzea mapujícího historii ostrahy hranice od vzniku Československa Petr Pajpach.

Neobvyklým lákadlem bude pro mnohé i nová expozice, která představí legendárního psa Breka. „Tento nechvalně známý policejní pes, který tady sloužil, zadržel více než šedesát narušitelů hranice. Komunisté z něj vytvořili modlu s kultem nejúžasnějšího psa na světě. Byl vyznamenaný, napsali o něm několik knih. Po smrti ho dokonce vycpali, stál v Muzeu Pohraniční stráže 
v Praze," připomíná nadšenec vojenské historie z Kostic.

Nabídku se snaží neustále doplňovat. „Loni přibylo celé horní patro s audiovizuální technikou. A socialistickým obývákem, kde si zájemci mohou sednout a třeba se vyfotit. Lidé si chválí, že tu nemáme jen panely, ale živého průvodce a mnoho dobových věcí. Lze si sáhnout na vše včetně průvodce," směje se Pajpach.

Typickým návštěvníkem je podle něj člověk středního věku. Nebo studenti. „Zastavují se také lidé, kteří na rotě sloužili. Vzpomínají, doplňují naše údaje. Objevují se ale i ti, kteří přes hranice utekli. 
V jedné místnosti sbíráme jednotlivá svědectví, opisujeme je na zeď. Pohled z obou stran je hrozně zajímavý," říká osmatřicetile­tý muž.

Jak prozrazuje, do soukromého muzea každoročně zavítá kolem deseti tisíc návštěvníků. I ze zahraničí. „Na provoz si vyděláme, zbytek, jako například nákupy nových exponátů, dotují naši zřizovatelé, manželé Cibulkovi. Řekli, že chtějí tyto věci zachovat pro budoucí generace. Že to není výdělečné, neřeší. Budovu máme pronajatou od Jihomoravského kraje, nájem je poměrně vysoký, platby za energie také. Je to těžké," neskrývá Pajpach, který je na stovky lidí denně v hlavní sezoně pyšný.

kdy je otevřenobřezen, duben, říjen a listopad: sobota, neděle a svátky
květen, červen a září: pátek, sobota, neděle a svátky
červenec a srpen: denně
otevírací doba: 10:00–17:00 h
vstupné: dospělí 80 Kč, děti, studenti a důchodci 50 Kč, rodinné 170 Kč