Valtické vinné trhy začaly v pátek, kdy si ocenění za nejlepší vína či kolekce převzali zástupci úspěšných vinařství. A že jich bylo. Nejvíce ocenění posbírala Patria Kobylí, výrazně o sobě daly vědět také domácí Vinné sklepy.

Patria Kobylí ovládla kategorii červených vín, mezi bílými kraloval mikulovský vinař Miroslav Volařík. „Ročník 2012 narušily jarní mrazy, kvůli kterým byla nižší výtěžnost. Příroda je ale natolik chytrá, že i když byl nižší objem, o to vyšší byla kvalita. Tento ročník hodnotíme velmi vysoko," pokračoval Šťastný. Z loňské sklizně je k dispozici 600 vzorků mladých vín.

Ačkoli se první návštěvníci hrnuli k valtickému zámku už kolem poledne, hlavní nápor čekají organizátoři v sobotu. Počet by se měl pohybovat až okolo šesti tisíc lidí. „Věříme, že budou přívaly milovníků vína, nikoli dešťů. Předpovědi byly všelijaké, ale počasí se zlepšuje. I když jsme na přeháňky z minulosti zvyklí, věříme, že nás minou a sobota se ponese v duchu krásné vinařské kultury," nechal se slyšet Šťastný.

Na co se lze těšit?

Hlavní role zůstává vínu, doplňkem se stane vystoupení revivalového seskupení Louis Armstrong, písně v podání Standy Hložka a pokus o pokoření rekordu v přiťuknutí skleničkou s medailovým vínem. „Přijedou komisaři z agentury Dobrý den, aby dohlédli na regulérnost soutěže," poznamenal pořadatel.

VÍCE ČTĚTE V SOBOTNÍM VYDÁNÍ BŘECLAVSKÉHO DENÍKU