Pilotní číslo vyšlo nákladem dvacet tisíc výtisků a je zdarma k mání na turistických informačních centrech, v restauracích, penzionech a místech hojně navštěvovaných turisty. Ti na osmi stranách najdou přehled valtických akcí na letošní rok, okruh městem, který je provede po památkách, tipy na výlety do Lednicko-valtického areálu i za jeho hranice či fotoochutnávku pravidelných akcí.

Duchovním otcem výletníku je místostarosta města Milan Sedláček. „Některé nápady nemusí nutně vznikat ve vlastní hlavě, stačí je vidět jinde. Mě inspirovaly turistické noviny v Jičíně, městě pohádek. Řekl jsem si, když to jde u nich, proč ne u nás. Noviny by měly vycházet jednou ročně a pokud nebude stačit náklad, počítá se s dotiskem. Už nyní plánujeme druhé číslo, které by narozdíl od toho prvního mělo vyjít ihned začátkem roku, aby město reprezentovaly také na veletrzích cestovního ruchu,“ řekl Sedláček.

Starosta Pavel Trojan myšlenku výletních novin od začátku podporoval. „Myslím, že se podařilo v jedněch novinách soustředit pro návštěvníky všechny základní a potřebné informace. Nechybí historie ani současnost a trocha toho poučení je vykompenzována méně známými fakty a zajímavostmi včetně dvou českých rekordů. Přestože se první číslo povedlo, věřím, že ta další budou vždy ještě o něco lepší,“ nechal se slyšet.