„Účetní hodnota převedeného majetku je téměř deset milionů korun. Jedná se o sedm pozemků o výměře dva půl tisíce metrů čtverečních a budovu hraničního přechodu, a to včetně příslušenství,“ upřesnila mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Jana Rennerová.

„Areál hraničního přechodu Valtice Jihomoravský kraj od státu převzal a nyní jej nabízí k pronájmu, jak si lze přečíst na samotném objektu,“ řekl krajský mluvčí Jan Chmelíček.

Co z valtického přechodu vznikne, je tak zatím ve hvězdách. Kraj se rozhodne až po předložení všech nabídek. Jedno je jisté, totiž že o areál neprojeví zájem město Valtice. „Ne že bychom neměli zájem, ale do soutěže nepůjdeme kvůli finančním problémům,“ uvedla valtická starostka Terezie Lvová.

Město potřebuje peníze na jiné projekty. „Budova je zachovalá. Byla opravovaná, takže je v relativně dobrém stavu. Momentálně ji nemůžeme smysluplně využít, byť jsme kdysi uvažovali o nějakém turistickém informačním centru či něčem podobném. Chybějí však peníze,“ poznamenala starostka, která zatím neslyšela o žádném konkrétním zájemci o pronájem bývalého hraničního přechodu.

Z devíti hraničních přechodů, které zůstaly v Jihomoravském kraji po zrušení hraniční ostrahy, se kraj rozhodl převzít pět. Jeden je na Znojemsku, zbývající na Břeclavsku. Jedná se o přechody Mikulov, Valtice, Poštorná a Lanžhot – stará cesta.

„V případě přechodu v Lanžhotě se jedná jen o pozemky, které lze pronajmout zájemcům v místě. Cizinecká a pohraniční policie tam totiž sídlila jen v Unimo buňkách. Také přechod Poštorná hodlá kraj pronajmout. Momentálně se připravuje na jeho převzetí,“ uvedl Chmelíček.

Co se týče hraničního přechodu v Mikulově, o ten kraj projevil zájem kvůli očekávanému rozšíření rychlostní silnice R52. Zatím je stále v majetku státu, kraj ho ještě nepřevzal. „Do areálu totiž zasahují pozemky jiných vlastníků, proto se nejprve musí uskutečnit pozemkové úpravy. Ty však nyní uvázly na restitučních sporech, jejichž konec nezávisí na kraji,“ vysvětlil mluvčí Jihomoravského kraje.