Herci Jiří Macháček, Pavel Trávníček či Pavel Landovský, spisovatel Michal Viewegh, ale i ministerská předsedkyně Nového Zélandu. Ti všichni spali ve valtickém penzionu Prinz. Věděli proč. Tříhvězdičkový rodinný podnik stojící na valtickém náměstí se stal v pátek večer Penzionem roku 2010 v České republice.

„Oslavili jsme to proudy slz. Nebylo to jednoduché, začínali jsme od nuly. Nikdy jsme nic takového nedělali. I dobře ustlat postel byl problém, všechno jsme se museli naučit za chodu,“ přiznala vedoucí valtického penzionu Etelka Buriánková.

Po vyhlášení výsledků výroční ceny Asociace hotelů a restaurací České republiky ve Smetanově síni pražského Obecního domu pochopitelně zářila štěstím. „Takové ocenění samozřejmě velmi těší. Na druhou stranu je to pro nás zavazující, udělat krok špatným směrem je cesta do pekel,“ ví dobře Buriánková, která penzion vede společně se snachou a dcerou.

Obnovená tradice

Penzion Prinz je ve Valticích v provozu už sedm let. Rodiny Buriánkova a Celá ho koupily v roce 2002 jako hrubou stavbu. „Projektant navrhl určité úpravy a prvního března 2003 jsme otevírali,“ vracela se zpátky vedoucí rodinného zařízení s devětadvaceti pevnými lůžky. Jméno dostal po zájezdním hostinci, který na tomto místě kdysi stával.

Za sedm let se Prinz vypracoval mezi nejlepší zařízení svého druhu pro náročnější klientelu. Jídlo se podává výhradně na pravém porcelánu, ke snídani patří vždy teplý předkrm. Samozřejmostí je damaškové povlečení, klimatizace, zahrada s altánkem, vlastní parkoviště i úschovna jízdních kol. Kopírka, telefon, wi-fi, propagační materiály, to všechno je v ceně.

Díky centrálnímu vysavači a špičkové úklidové technice z Kanady vypadají pokoje v penzionu stále jako nové. „Lidé si všímají každého detailu, zejména muži. Neexistuje flíček na koberci nebo nečistota na prostěradle. Vše musí být v nejvyšší kvalitě, zákazníci to ocení,“ tvrdí Buriánková.

Má zřejmě pravdu. První letošní ocenění se totiž Prinzu dostalo právě od hostů. „Na pokojích jsme nechali ležet formuláře. Kdo byl spokojený, mohl je vyplnit a poslat nám hlas,“ přiblížila formu nové soutěže penzionů. Spokojení hosté nakonec poslali valtický penzion do Top 10. Právě díky tomuto úspěchu zahrnula Prinz do užšího výběru i profesionální asociace, která pak na jih Moravy vyslala svého člověka.

Australané i další

„Když jsem ve Valticích nebo někde v okolí, ať už pracovně nebo s rodinou, vždycky spávám v penzionu Prinz. Jsem tam velmi spokojený, i díky čistotě a rodinné atmosféře. Je to penzion moravského typu a já mám moravský přístup rád, cítím se tam jako doma,“ svěřil se Miroslav Auda ze Zlína, který se do Prinzu vrací takřka každý měsíc. A není zdaleka sám.

Velmi často tady přespávají i hosté z Kanady, Austrálie, USA nebo Nového Zélandu. Cestovní kancelář si totiž právě valtický penzion vybrala jako výchozí místo pro poznávání České republiky, ať už na kole nebo pěšky. „V pět hodin ráno už chystáme snídani. A v deset večer čekáme další hosty. Je to řehole,“ neskrývá Buriánková.

Přesto by neměnila. „Musí to být od srdce. Když k tomu nemáte vztah, tak to nedělejte,“ má jasno o živnosti, které se věnuje. Penzion pod jejím vedením nabízí i akce na klíč. Například výlety na kole nebo ochutnávky vín. „Naplánujeme hostům třeba výlet na kole na Falkenstein a po cestě jim zařídíme řízenou degustaci ve Schrattenbergu. Nebo jim přivezeme catering na Rendez-vous,“ popisuje.

„Z mého pohledu je penzion Prinz pro Valtice jednoznačně přínosem. Stojí na místě, kde byla dříve nevzhledná proluka, zatímco teď náměstí architektonicky pěkně doplňuje. Navíc poskytuje, jak je vidět, kvalitní služby. Vzhledem k tomu, že jsme turistické město, tak je každý dobrý penzion vítán,“ má jasno valtický starosta Pavel Trojan.