Ten se zabýval stížností majitele dvou dvě stě let starých vinných sklepů propojených klenbou. Společnost vlastnící blízký pozemek před třemi lety bez potřebného povolení a zajištění narušila klenbu hlubokým výkopem. Hrozilo zřícení části historických prostor. Stěžovatel se opakovaně obracel na stavební úřad, ale vyřešení problému se nedočkal. „Z šetření je zřejmé, že stavební úřad nevěděl, jak má zajistit výkon svého rozhodnutí. Ani nedostatek zkušeností však nemůže být důvodem nečinnosti,“ argumentoval Křeček.

Podle něj sice úřad nařídil ve stavbě nepokračovat, ale dostatečně neprověřil opakovaná oznámení, že stavebník zákaz nerespektuje. Ten uložené pokuty zaplatil, aniž by své chování změnil. „Poškozování majetku stěžovatele se v zimních měsících dál zhoršovalo. Z nepovoleného výkopu pronikala do historického sklepa stropem voda,“ píše se ve zprávě veřejného ochránce práv.

Podle Křečka se měli úředníci o respektování zákazu přesvědčit při kontrole. A zvýšit pokutu tak, aby stavebníka od nezákonného jednání odradila. „Stavební úřad si mohl vyžádat pomoc od krajského úřadu, ale především měl postupovat plynule a bez průtahů,“ sdělil zástupce ombudsmanky.

Starosta Valtic Pavel Trojan sice pochybení úředníků připouští, ale zároveň se jich zastává. „Záležitost je poměrně komplikovaná a také stavební prostředí, kterého se týká, je samo o sobě velmi složité. Na druhou stranu z informací, které jsou mi známé, připouštím, že určité výtky uvedené ve zprávě mohou být oprávněné,“ reagoval Trojan, který stále věří ve vyřešení sporu.

Nad postupem valtického stavebního úřadu kroutí hlavou Lenka Konečná z Hustopečí, která loni stavěla bazén. „Všechno jsem si musela na úřadu vyběhat a ještě mě upozorňovali, že pokud to nebudu mít správně, hrozí mi pokuta. Takže nechápu, jak někdo může u historické stavby začít něco stavět a úřad i město to tak dlouho nechávají být. Ještě že se pána zastala ombudsmanka,“ komentovala valtický případ Konečná.