Na druhé největší mezinárodní přehlídce vín na světě, kterou právě hostí rakouská metropole, se jako jediné moravské víno dostalo až do závěrečného finálového výběru šampióna. V takzvaném Master tasting už se sice muselo sklonit před konkurenty, ale už samotná účast znamená pro valtické vinařství obrovský úspěch.

Pozdněsběrové Sylvánské zelené, ročník 2007, nakonec získalo ve Vídni zlatou medaili. A stalo se nejlépe hodnoceným moravským vínem známé výstavy. „Právě dnes jedeme přebírat do Rakouska cenu, kterou jsme za Sylvánské zelené získali,“ pochlubil se včera ráno marketingový ředitel Vinných sklepů Valtice David Šťastný.

Úspěch vína z řady Chateau Valtice je podle něj o to cennější, že prestižní výstava AWC Vienna International je druhou největší mezinárodní přehlídkou vín na světě. Každoročně se jí účastní více než šest tisíc vín ze všech vinařských zemí z pěti kontinentů.

Sylvánské zelené není na jižní Moravě zdaleka tolik rozšířené jako například v Německu, kde je třetí nejpěstovanější odrůdou. Do módy jde ale také na Moravě. „Je pravdou, že u českých zákazníků se Sylvánské zelené těší stále větší oblibě. Nás těší, že valtický Sylván patří díky své kvalitě již po několik desetiletí mezi elitu ve vinařském světě,“ vyjádřil své přesvědčení Šťastný.