„Jde o místnosti v jižním křídle zámku, které jsou jedinými neupravenými v patře, kde nyní provádíme. Rozhodli jsme se je opravit i kvůli přetíženost stávajícího okruhu,“ přiblížil kastelán zámku Richard Svoboda.

Ročně zámek navštíví na sedmdesát tisíc lidí. „Je to na hranici únosnosti. Rádi bychom jej předali v pořádku dalším generacím, proto je nezbytné hlavnímu okruhu ulevit,“ vysvětlil Svoboda důvody oprav, které však nijak nenaruší blížící se turistickou sezonu.

Stavebně má být hotovo ještě letos. „Vyřešit musíme vybavení místností, což jsou další milionové náklady. Část inventáře máme však ve velmi špatném stavu a bude třeba jej restaurovat. Zbytek bychom doplnili odjinud,“ řekl kastelán.

Valtický zámek je momentálně zahalený lešením. Jeho kompletní rekonstrukce včetně nového prohlídkového okruhu vyjde na zhruba sto dvacet milionů. „Opravujeme celý vstupní trakt zámku a obě budovy v předzámčí včetně fasády, střech a repasování oken. Jde o investici za asi osmdesát milionů,“ doplnil architekt Jiří Lužný.