„Nahlásilo se nám šest čokoládoven. Vystavovat bude také čokoládová umělkyně Lucie Gleiser, která je proslavená svými lanýži z čokolády," libuje si zámecký kastelán Michal Tlusták.

A aby toho nebylo málo, mámení chuti zvýrazní i letos ochutnávka vín oceněných v letošním ročníku Národního salónu vín České republiky. Prim budou hrát zejména ta červená.

Vstup na výstavu Sladký život v prostorách zámeckého prohlídkového okruhu je zdarma. Mlsouni si pak mohou vybrané sladkosti zakoupit v patře zámku.

„Oproti minulému roku se představovaný sortiment zkvalitnil. Zastoupené jsou čokoládovny jen s vlastní výrobou, bez masové produkce. Přijedou i zástupci Jordi's chocolate, kteří dováží kakaové boby až z Venezuely," vysvětluje kastelán.

Kreslení do kávy

Jordi's chocolate jako první malá manufaktura v České republice začala s výrobou čokolády od bobu až po tabulku.

Podle Tlustáka bude k dostání čokoláda ve všech skupenstvích. V klasické pevné formě, tekuté a částečně i plynné. V zámecké kavárně se navíc při takzvané Latte Art Show bude kreslit do kávové pěny.

Zájemci o historii čokolády mají k dispozici knihu Káva, čaj, čokoláda ve šlechtickém salonu. Ta informuje o historickém spojení čokolády a aristokracie. Výstava se zájemcům otevře v deset hodin a skončí v šest večer. Hodinu na to začne v zámecké kavárně swingový taneční večer. „Kdyby se snad některé dámy bály, že jim čokoláda pokazí figuru, mohou si vzápětí přijít zatancovat a vydat ze sebe nějakou energii," usmívá se kastelán.

The Prague Swingmasters zahrají v případě dobrého počasí i na hlavním nádvoří zámku.

PŘEMYSL SPĚVÁK