O víkendu nemáme pořádně kam jít, kulturní nabídka by měla být bohatší. To je názor řady obyvatel Valtic, kteří odpovídali v rozsáhlé anketě Břeclavského deníku. Osmadvaceti respondentů jsme se v ní zeptali, co by chtěli ve městě změnit?

„Je tu málo kultury, není kam zajít,“ myslí si například pětadvacetiletá Kateřina Juříková, která je na mateřské dovolené. Podobný názor má také valtická prodavačka Hana Klíčová. „Je tu málo kulturního i sportovního vyžití pro mladé. Chybí kulturní dům,“ vyjádřila svůj názor.

Starostka města Terezie Lvová připouští, že zvláště pro mladé není kulturních možností ve Valticích tolik. „Nemůžu ale souhlasit s tím, že by tady pro mladé nebylo nic. Nedávno třeba začala fungovat nová diskotéka,“ podotkla.

Kulturní kalendář města je ale jinak podle ní poměrně pestrý. „Je tady dost možností chodit na koncerty nebo na taneční zábavy. Hodně kulturních akcí pořádá Valtická krojovaná společnost. Městské muzeum připravuje zajímavé výstavy. Je tady také celá řada vinařských akcí s cimbálem,“ vypočítávala.

Jak si však povzdechla, někteří obyvatelé města přesto nikam nechodí. S tím souhlasí i Marie Větrová. „Vadí mi nezájem občanů o kulturní dění,“ řekla sedmašedesátiletá důchodkyně, která ovšem také není s nabídkou úplně spokojená. „Nějaká kavárna s tichou hudbou pro starší generaci tady chybí,“ posteskla si.

Další Valtičtí by pro změnu přivítali kino, ze kterého je nyní diskotéka. „Kino se zrušilo a obnovení promítání není reálné. Nový kastelán zámku ale přemýšlí o tom, že by zorganizoval letní kino v zámeckém areálu,“ nastínila Lvová řešení alespoň na letní sezónu.

Napadají vás další otázky kolem kultury ve Valticích? Máte nějaký jiný problém, s jehož řešením by vám mohl Břeclavský deník pomoci? Přijďte dnes ve tři hodiny odpoledne na valtické náměstí na Den s Deníkem. Na otázky tu bude odpovídat starostka města.

Řeč bude také například o nedostatku laviček a odpadkových košů ve městě, špatném stavu některých chodníků i chybějících dětských hřištích. Připraveny jsou rovněž soutěže, drobné dárky a kulturní vystoupení.