Obyvatelé Valtic se dočkali. Konečně mají prostornou sportovní halu na sálové sporty. Velikostně splňuje veškeré parametry potřebné na soutěžní klání v házené či stále oblíbenějším florbalu. Od včerejška hala oficiálně slouží sportovcům.

„Rozměr vnitřní plochy je asi dvaačtyřicetkrát dvaadvacet metrů, což znamená, že nám tam vlezlo regulérní hřiště na házenou a florbal. Podobně prostornou halu mají například v Hustopečích a Hodoníně,“ vysvětlil valtický zastupitel a předseda komise pro sport Adam Polášek.

Například v Lanžhotě podle něj postavili novou sportovní halu, ale půl metru jim chybí na nejmenší povolené florbalové hřiště. Tím pádem se Lanžhotským zavřela cesta k pořádání oficiálních soutěží.

Nová sportovní hala vyrostla v Mikulovské ulici ve Valticích za tři roky. Stála jednapadesát milionů korun. Asi dvacetimilionovou dotací pomohl stát, zbytek peněz plynul z městského rozpočtu.

„Hala tady dlouho chyběla. Město by samo nemohlo dát tak velkou sumu peněz. Čekali jsme proto na okamžik, kdy budeme schopní sehnat dotace,“ vylíčil Polášek.

Odborníci už při projektování zavrhli možnost, že by hala mohla sloužit víceúčelově, tedy pro pořádání různých společenských akcí.
„Jsme moc rádi, že je stavba zkolaudovaná. Základní škola už tam má rozvrh na tělocvik do druhého pololetí,“ uvedla valtická starostka Terezie Lvová s tím, že se slavnostním otevřením vedení města počká na dovybavení objektu.

Drahý provoz

Kromě školáků bude služeb haly v odpoledních a večerních hodinách využívat i veřejnost. O rozpis pronájmů se postará vybraný správce. „Doufáme, že se z pronájmu vrátí alespoň část peněz, které spolkne provoz haly,“ vyjádřil Polášek naději.

O možnosti využití nového sportoviště pro veřejnost uvažují i v Hustopečích. Z nové haly se radují zejména studenti tamního gymnázia, v jehož areálu vyrostla. Příští týden ji čeká slavnostní otevření.

„Na tělocvičnu jsme čekali od sedmdesátých let minulého století. Investiční záměr se podařilo schválit až předloni. Investorem je Jihomoravský kraj coby zřizovatel školy,“ uvedl ředitel hustopečského gymnázia Jan Sedláček.

Studenti se tak nemusejí vláčet v hodinách tělocviku stovky metrů daleko. Nová tělocvična za bezmála pětadvacet milionů korun stojí ve školním dvoře. Z devadesáti procent bude podle Sedláčka sloužit účelům školy. „Samozřejmě se nebráníme nájmu. Jako příspěvková organizace nemůžeme být ve ztrátě. Zatím nemám od inženýrů přesnou kalkulaci nákladů na pronájem za hodinu. Určitě ale bude nejvyšší ve městě,“ prozradil ředitel gymnázia.

V Hustopečích v současné době funguje hned pět sportovních hal. Nabízejí kvalitní zázemí. V podstatně modernější sportoviště se na konci loňského roku proměnila i tělocvična u základní školy v Nádražní ulici. Její využití znamenalo výraznou pomoc pro uvolnění kapacity městské sportovní haly, která už nestačila pokrýt zájem obyvatel města o sportování.