Památka zesnulých se kvapem blíží, lidé za své mrtvé zapalují svíčky a zdobí hroby drahými kyticemi. Na otřesnou podívanou jistě nezapomenou pozůstalí, kteří včera ráno přišli položit věnce na hroby svých blízkých v Bořeticích. Přes noc tam totiž neznámý vandal poničil tři náhrobní kameny, rozbil nebo ulámal mramorové lucerny a všude kolem rozházel květiny. Jeden z hrobů dokonce pošlapal.

Lidé ze hřbitova odcházeli se slzami v očích. „Je to hrozné. Jak mohli něco takového udělat? Člověk přijde dát na hrob kytičku a vidí takovou spoušť. To přece není normální,“ potěžoval si rozhořčeně domácí Josef Michna, který na hřbitov přišel s manželkou.
„Myslel jsem, že něco takového se může stát jenom ve větších městech nebo ve špatných filmech. Asi jsem se ale spletl. Co jsem na světě, něco takového jsem nikdy nezažil,“ kroutil nevěřícně hlavou.

Na hřbitov přijeli ještě dopoledne policisté z obvodního oddělení ve Velkých Pavlovicích. Všechno nafotili a zdokumentovali. „Zatím se vůbec nedá říct, jaký měl ten lump důvod zničit všechno, co mu přišlo pod ruku. Nikdo neviděl ani neslyšel nic podezřelého, proto bude velice těžké odhalit pachatele. Možná jich bylo i víc,“ odhadoval Milan Janůvka z kanceláře břeclavského policejního ředitele.
Určitou představu už si ale vyšetřovatelé udělali. „V jednom z hrobů jsme našli velkou stopu, proto se dá soudit, že šlo zřejmě o muže. V pondělí, až nám lidé nahlásí všechny škody, snad budeme vědět trochu víc,“ doplnil Janůvka.

Podle starosty Bořetic Václava Surmana by se škoda mohla vyšplhat na deset až patnáct tisíc korun. „Ráno za mnou přišli lidé, že někdo řádil na hřbitově. Není to ale jenom o penězích, i když ty samozřejmě také hrají roli. Daleko horší je to, že sem na Památku zesnulých přijíždějí lidé z celé republiky, aby uctili své zemřelé. A teď tady uvidí takovou spoušť. To je vážně hrozné,“ posteskl si Surman nad nesmyslným řáděním neznámého vandala .
Jak doplnil, už nechal vyhlásit místním rozhlasem, aby se poškození co nejdřív přihlásili na obecním úřadě. Společně pak všechno nahlásí policii, aby mohla s citlivým případem co nejdříve hnout.

Včerejší případ bezohledného pustošení bořetického hřbitova bohužel nebyl letos první. Zdá se, že místo posledního odpočinku v malebné vesnici leží někomu hluboko v žaludku. „Už na jaře nám někdo úplně zdevastoval stromky za obřadní síní. V prostřední řadě jim jen tak ukroutil koruny,“ potvrdil starosta.