Je to boj s větrnými mlýny, říká tajemník břeclavské radnice Dalibor Neděla ke smršti, která se zpravidla o víkendu přežene městem a zanechá v ulicích pořádnou spoušť. Nemá na mysli silný vítr, nýbrž řádění vandalů, kteří posílení alkoholem s chutí bourají dopravní značky a kopou do odpadkových košů. Jde o dlouhodobou záležitost, avšak v posledních několika týdnech ve městě rapidně přibylo právě vyvrácených značek.

„Je to věc, která nás provází na radnici asi šest let. Vždy po víkendu se ve městě objeví spousta vyvrácených značek. Městská policie má za úkol nafotit závady, které zjistí, a v pondělí se sejdeme s vedoucím odboru vnitřních věcí, který pak z městského rozpočtu zajišťuje nápravu,“ popsal pravidelné „radosti“ úvodu týdne Neděla.

Lapit výtržníka při činu se podaří jen výjimečně. Naposledy to byli dva neplnoletí chlapci z Tvrdonic. Podle Neděly mohou za poničený majetek v ulicích především návštěvníci diskoték a nočních barů. „Někdy dopravní značky vypadají, jako by se tudy přehnala vichřice. Stojí nás to nemalé peníze,“ poukázal tajemník.

Pro okresní město je dokonce výhodnější nezabetonovat značku napevno, protože „siláci“ si často dokazují, že rozhodně značku povalí. „Než aby ji zlomili, je pro nás paradoxně lepší, když značku vyvrátí i se zabetonovanou patkou, protože náprava je pak celkem lehká,“ vysvětlil Neděla.

V Mikulově se zase v poslední době nenechavcům zalíbily přenosné semafory. Ty momentálně řídí dopravu v rozkopaných ulicích. „Nevydrží to a shodí je. V těchto případech je to ještě horší než u dopravních značek, protože poničení semaforů znamená větší ztrátu na majetku,“ sdělil velitel mikulovské městské policie Jiří Hamerník. Například před týdnem někdo semafor úplně rozkopal, čímž majiteli způsobil dvacetitisícovou škodu.

Ani v Hustopečích není situace lepší. I tam se najde spousta vandalů, kteří nacházejí v ničení majetku uspokojení. Odpadkové koše, zničené dopravní značky i orientační tabule jsou i tam pravidelným důsledkem jejich víkendového řádění.

„Jen za posledních několik týdnů jsme měli více než třicet poničených dopravních značek,“ postěžoval si ředitel hustopečských technických služeb Radek Homola. „Oprava a výměna těchto značek nás bude stát několik desítek tisíc korun a stejné je to i u odpadkových košů,“ dodal pro představu.

Pokud bude vandalství v ulicích Hustopečí pokračovat stejným tempem, bude městská pokladna kvůli zajištění nápravy o stovky tisíc korun chudší. Tyto peníze pak samozřejmě budou chybět jinde, na potřebnější věci.

Jediným receptem při boji s vandaly je podle Roberta Nováka z hustopečské radnice nutnost, aby si lidé všímali, co se děje v jejich okolí. Na neukázněná individua by měli ihned upozornit městskou či státní policii.

JIŘÍ ŠEVČÍK A ELIŠKA WINDOVÁ