Ženě bydlící Na Valtické vadí vandalové, kteří neustále sužují čtyřtisícové sídliště. Naposledy v úterý večer. Jak tvrdí, její známá viděla kolem desáté hodiny několik mladíků, jak rozbíjeli vchodové dveře.

„Říkala, že to byli mladí Romové. Vyrvali madlo z jedněch dveří, které pak rozbili,“ vylíčila žena, která si nepřála zveřejnit své jméno z obav před možnými následky. Redakce ho zná.

Svědkyně údajně ničitele vyfotografovala. Tuto zprávu dostala dodatečně i městská policie Břeclav. Bezprostředně po incidentu ji však překvapivě nikdo neinformoval.

„Nikdo nám nevolal. Od tamního obyvatele máme dostat fotografie, kde mají být pachatelé zachycení,“ potvrdil mluvčí Městské policie Břeclav Zdeněk Novák.

Podle stěžovatelky byly některé vchody vysklené v minulosti několikrát. A městská policie podle jejích slov není na sídlišti moc vidět. „V sobotu tam nevidíte hlídku. Jezdí v neděli dopoledne, až je po všem,“ rozčilovala se.

Na Valtické bydlí i Jiří Lukeš. Je přesvědčený, že sídliště vykazuje všechny znaky sociálně vyloučené lokality. „Ty vchody jsou dělané v posledním půlroce. Na dveřích je půlmetrové, robustní madlo. To musel urvat pořádný chlap,“ nechal se slyšet.

Lidé jsou zklamaní

Jak Lukeš říká, tamní obyvatelé jsou velmi rozčarovaní a zklamaní. Městská policie tam má údajně služebnu. Na budově bývalé školy je stále velká cedule. Jenže strážníka jsem tam bohužel neviděl. Auto tam projede občas,“ vylíčil Lukeš. Pomoct by podle něj mohl slibovaný projekt pochůzkářů, který má odstartovat v polovině letošního roku. Konkrétní strážník bude mít na starosti samostatný rajón.

Co se týče romské problematiky, řešení nabízí břeclavská radnice. „Ke stávajícímu romskému asistentovi prevence Jaroslavu Danielovi, který pracuje v Riegerově ulici, chceme získat ještě jednoho. Ten by působil ve Valtické. Vypracovaný projekt jsme patnáctého února poslali na ministerstvo vnitra. Spolupracovat chceme také s organizací IQ Roma servis, kdy bychom se rádi zaměřili na mladistvé. Záleží na rozhodnutí ministerstva,“ uvedla úřednice břeclavské radnice Dagmar Gasnárková.

Sídliště Na Valtické má být po Riegerově ulici druhou štací, kde má dojít ke zvýšení bezpečnosti. Hlavně díky kamerám.

„Máme tam nachystaných pět kamerových bodů, aby oblast byla pod kontrolou,“ zdůraznil břeclavský starosta Oldřich Ryšavý.

Kamery pomohou s řešením problému i podle velitele břeclavských strážníků Stanislava Hrdličky. „Nainstalovat je v tomto roce není jednoduché. Je třeba přenastavit linky, trasy, určit, jak signál dostat k nám a získat souhlas vlastníků s instalací kamery. Vidím to spíš na příští rok,“ vylíčil.

Hrdlička zároveň odmítá, že městští policisté nejsou Na Valtické vidět. „Za čtyřiadvacet hodin jsou schopní tam projíždět sedmkrát až osmkrát,“ poznamenal.

LUKÁŠ IVÁNEK
JIŘÍ ŠEVČÍK