Vyvrácené náhrobky, pozohýbané či zlomené kříže. Takovou spoušť za sebou nechali neznámí vandalové u klobouckého kostela. Historická hodnota zničených věcí je nevyčíslitelná.

„Je to historická památka. Jedná se o dva druhy náhrobků. Železné a mramorové. Železné kříže vandalové zohýbali a mramorové porozbíjeli. Farář si myslí, že to byli satanisté, protože po sobě nezanechali žádné lahve s alkoholem, jako v případě opileckého výtržnictví,“ sdělil starosta Klobouk u Brna Zdeněk Bobek. Pachatele zřejmě nezlákala ani vidina zisku, protože nic neukradli.

„Zatím nevíme, kdo to udělal. Osobně si myslím, že to byli nějací mladí lidé. Intenzivně po nich pátráme, například i po hospodách,“ sdělil městský policista Josef Horňák. Nepochopitelnému jednání vandalů dalo korunu rozbití sošky Ježíše Krista, které oddělili končetiny a poskládali na různých místech.

„Všechny zničené hroby jsou kolem kostela. Jedná se o zhruba patnáct hrobů. Škoda je přibližně padesát tisíc korun, ale jde zejména o škodu historickou, protože některé hroby byly už dost staré,“ dodal Horňák k bezohlednému řádění neznámých pachatelů.

Podobný případ se už v Kloboukách odehrál před pěti lety. Tehdy vandalové zničili asi šest křížů, které se ještě daly spravit. Tentokrát je škoda mnohem větší.

„Domnívám se, že to nebyli místní. Spíš se jednalo o tlupy, které tady projíždějí. Myslím, že to byli takzvaní satanisté. Slyšel jsem, že tito mladí nerozumní lidé mají v programu denně udělat nějaký zlý skutek,“ podělil se o svůj názor farář František Trtílek. Některé zničené náhrobky podle něj půjdou opravit, ale mnoho z nich už se nepodaří zachránit.