Zástup milovníků koní se na Štědrý den sešel například v Hustopečích, kde se dočkali vyjížďky od jezdeckého areálu Pavučina směrem k tamním rybníkům, aby u sochy Vodníčka ozdobili stromek pochoutkami pro zvířátka.

Ve stejném městě se před sváteční večeří potkaly stovky Hustopečských, kteří si u vánočního stromu na náměstí společně zazpívaly.

„Samozřejmě nechybělo ani tradiční ochutnávání domácích pálenek, které k tomuto příjemnému setkávání už tradičně patří,“ uvedl tamní zastupitel Zbyněk Háder.

Koštovalo se také na ostatních místech břeclavského regionu. Ochutnávku si užili třeba v Boleradicích a Starovicích, svěcení vína chystají dnes zase v Kobylí a Vrbici.

Ještě den před čtyřiadvacátým prosincem se v Mikulově uskutečnil Vánoční turnaj deskových her a zimní přikrmování ptáků. Děti a dospělí jim vyrobili pochoutky ze semínek, které pak ještě před setměním rozvěsili na Svatém kopečku.

Přesycené žaludky

Naopak záchranáři museli místo pohodových služeb bojovat s nezodpovědností ostatních. I přes vánoční „klid” se setkávali zejména s následky přesycených žaludků a vyhrocených střetů.

„Oproti běžným dnům jsme zaznamenali pětadvacetipro­centní nárůst výjezdů. Vánoce jsou stresové, což ne každý unese. Kost nikomu nezaskočila, za to však přibylo zásahů u bolestí břicha. Jedním z důvodů bylo například přejídání. Lidé vědí, že mají potíže se žlučníkem, přesto si nedávají pozor,” sdělila mluvčí jihomoravské záchranné služby Barbora Zuchová.

V uplynulých třech dnech se zdravotníci na Břeclavsku měli co otáčet. Kromě potíží se srdcem a dalšími orgány pomáhali spíše mladým lidem.

Otřes mozku po napadení utrpěl v Lanžhotě osmnáctiletý mladík, který se dostal na chirurgické oddělení břeclavské nemocnice na Štědrý den před osmou hodinou večerní.

Na stejném místě skončil rovněž třiadvacetiletý muž, který se o den později vyboural mezi Kobylím a Bořeticemi.

Třetím poraněným mladíkem se na Štěpána stal jednadvacetiletý Břeclavan, který vypadl z balkonu z čtyřmetrové výš­ky.

„Měl velké štěstí. Zůstal při vědomí, přesto jsme ho převezli do nemocnice. Zranění se totiž mohla projevit později,“ sdělila mluvčí.

Ve srovnání s loňskými Vánocemi byly ty letošní podobné. Policisté řeší několik potyček, rozbité auto, vloupání do restaurace nebo rodinného domu.

„Ještě před pěti lety se nám stalo, že jsme nezaznamenali žádný trestný čin, poslední dobou už je to ale standard,” řekla policejní mluvčí Kamila Haraštová.